Egyre intenzívebb viharokra számíthatunk

Az éghajlatváltozás miatt Európa-szerte egyre több intenzív viharra számíthatunk - figyelmeztetnek klímakutatók.

A globális felmelegedés hatására az évszázad végéig az eddiginél 14-szer gyakoribbak lehetnek Európa-szerte az égszakadások. Ezek miatt a nagy csapadékhozamú esőzések miatt a Nyugat-Európában (elsősorban Belgiumban és Németországban) a napokban tapasztalt áradások is egyre nagyobb gondot okoznak majd - derült ki a Met Office brit meteorológiai szolgálat, valamint a Newcastle Egyetem közös kutatásából .

"A húsevés az egyik legnagyobb veszély" Bár vannak, akik magát a tényét is tagadják, a világ tudományos közösségének egyöntetű állítása szerint a klímaváltozás létezik, olyannyira, hogy ez ma az egyik legsürgetőbb, megoldást és felkészülést igénylő globális probléma. Sőt, arra is figyelmeztetnek, hogy "mi vagyunk az utolsó generáció", amelyik egyáltalán még tehet valamit a közelgő katasztrófa ellen. De mit tehet egy átlagember annak érdekében, hogy legalább mérsékelni lehessen a károkat? Rodics Katalint, a Greenpeace munkatársát kérdeztük - kattintson !

Európa minden országának fel kell készülnie

A Newcastle Egyetem szakemberei és a kutatást vezető Dr. Abdullah Kahraman nagyon részletes éghajlati modellszimulációkat futtattak le, amelyek az Egyesült Királyságban várható éghajlati jelenségeket vetítették előre. Megállapították, hogy a viharok mozgása is egyre jobban lelassul majd, ez pedig növeli a helyben lehulló csapadék mennyiségét. Ez több olyan áradáshoz is vezethet majd a közeljövőben, amellyel a napokban Európa több országának is szembe kellett néznie.

Tűzoltóautó araszol egy megsemmisült használati tárgyakkal teli sáros utcában a Bad Neuenahr-Ahrweiler településen július 18-án, az Ahr folyó áradása után. Fotó: MTI/AP/DPA/Thomas Frey
Tűzoltóautó araszol egy megsemmisült használati tárgyakkal teli sáros utcában Bad Neuenahr-Ahrweiler településen július 18-án, az Ahr folyó áradása után. Fotó: MTI/AP/DPA/Thomas Frey

Hayley Fowler, a Newcastle Egyetem mérnöki karának professzora szerint a kormányok világszerte túl lassú ütemben csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, ami miatt az átlaghőmérséklet egyre gyorsabban emelkedik. Habár sokan elsősorban a sarkvidéki jégtáblák megolvadásától tartanak, a klímaváltozás ennél sokkal összetettebb folyamatot indít be, amelynek a professzor szerint a kontinens minden országára komoly hatása lesz.

A számítógépes elemzések is igazolták, hogy a következő évtizedekben az extrém viharokra kontinensszerte egyre többször lehet majd számítani, erre pedig az országoknak hatékonyabb jelzőrendszerek kiépítésével is fel kell készülniük. Számításaik szerint ezek a lassú mozgású, heves esőzések, amelyek most még leginkább a Földközi-tengerhez közel eső területeken fordulnak elő, akár 14-szer gyakoribbá válhatnak az évszázad végéig.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra