Ausztráliát így alakította át a klímaváltozás

A klímaváltozás okozta hőmérséklet-emelkedés miatt már kétszer olyan hosszúak ausztrál nyarak, mint a telek - derült ki a meteorológiai adatok legfrissebb elemzéséből.

Az Ausztrália Intézet által közzétett adatok szerint az ország döntő részén nagyjából egy hónappal lett hosszabb a nyári időszak az elmúlt 20 évben a 20. század közepéhez képest, miközben a téli időszak megrövidült. "Eredményeink nem előrejelzések egy lehetséges jövőre vonatkozóan. Mindez most történik, a jelenben" - emelte ki Richie Merzian, az intézet egyik munkatársa.

Ausztrália, nyár, tél, hőmérséklet, évszakok, klímaváltozás, globális felmelegedés, ausztráliai bozóttüzek
Egyre hosszabbak a nyarak Ausztráliában. Fotó: Getty Images

31 nappal hosszabb lett a nyár

Bozóttüzek: az erdők ötöde odaveszett - olvassa el a részleteket!

Az intézet összevetette az ausztrál Meteorológiai Hivatal 1999 és 2018 közötti adatait az 1950-es évek mutatóival. Az eredmények szerint az érintett időszakban 31 nappal tartott tovább a nyár, mint az 1950-60-as években, míg a téli időszak nagyjából 23 nappal csökkent. Bizonyos területeken - köztük az Új-Dél-Wales állambeli Port Macquarie-ben - viszont még drasztikusabb volt a változás: a térségben 7 héttel nyúlt hosszabbra a nyár az 1950-es és 1960-as évekhez képest.

A változások nyomán tehát 2014 óta kétszer olyan hosszúak az ausztrál nyarak , mint a telek. "Az a hőmérséklet, amely az 1950-es években még egy normális három hónapos nyári időszakban volt jellemző, ma már november elejétől vagy közepétől egészen március közepéig tart" - jegyezte meg a szakember.

Gyakoribbá válhatnak a bozóttüzek

A tavalyi volt Ausztrália legmelegebb és legszárazabb éve a feljegyzések kezdete óta. Az ország egy különösen pusztító bozóttűz-szezonon van túl, amely 33 ember és mintegy egymilliárd őshonos állat halálát okozta. A kutatók szerint nem a klímaváltozás volt a bozóttüzek közvetlen oka, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a melegebb és szárazabb éghajlat hozzájárul az ausztráliai tüzek rendszeresebbé és intenzívebbé válásához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra