Tippek, ha fájdalmasan elnehezülnek lábaink

A visszeresség sajnos nemcsak esztétikai probléma: sokszor, főleg nap végére komoly fájdalmakat is okozhat elszenvedőjének. Cikkünkben tippeket adunk, hogyan csökkentsük a kellemetlenségeket.

A visszerek az érrendszeren belül a hajszálér-rendszertől a szív jobb feléig tartó erek rendszerét alkotják, azaz tulajdonképpen ezek a vénák. Ezek megbetegedéseit nevezzük gyűjtő néven visszérbetegségnek. A visszerek lényegében megvastagodott, eltorzult, csomókba csavarodott vénák, melyek nem juttatják kellő hatékonysággal, a szén-dioxiddal és salakanyagokkal terhelt vénás vért a végtagoktól szív felé.

Mekkora eséllyel lesz visszeres panasza? Töltse ki tesztünket és kiderül! Annak, hogy visszér-betegségben szenvedünk, az esztétikai tüneteken túl sajnos más, jóval kellemetlenebb jelei is vannak. A nap végére lábaink megdagadnak, elnehezülnek, alig várjuk, hogy végre megszabadulhassunk a cipőtől, a visszértágulat helyén fájdalmat érzünk. Gyakran az éjszakai nyugalmunkat is megzavarja a váltakozó hevességgel jelentkező lábikragörcs, vagy az egyes izomcsoportok akarattól független rángása, amit így szoktunk jellemezni: "ideges a lábam".

Enyhülés keresése

  • Természetesen a gyógyszeres kezelést és az orvos utasításait minden körülmények közt be kell tartanunk, de ezenkívül is van lehetőségünk enyhíteni ezeket a kellemetlen tüneteket.
  • Léteznek különböző, gyógytornász által összeállított vénás tornák, melyeket naponta legalább 10-15 percig végezzünk. Egyéb sporttevékenységek is javalltak, így akerékpározásde kiváltképp az úszás. Úszáskor ugyanis a test vízszintesen mozog, azaz a vérnek nem kell legyőznie a vénákban a gravitációt, hogy a szívhez jusson ráadásul a hideg víz hatására a bőr alatt futó vénákban is felgyorsul az áramlás.
  • Érdemes kipróbálni a jógát, és a mély légzőgyakorlatokat is. Ez utóbbit azért gyakoroljuk, mert a mély belégzés szívó hatást fejt ki, meggyorsítja a keringést, így a vénás vér kiürülését is segíti a végtagokból. Ha naponta végezzük a légzőgyakorlatokat, csökkenteni tudjuk a magas vénás nyomást.
  • Kerüljük a nejlonharisnya viselését, kérdezzük meg orvosunkat a kompressziós harisnyák vagy kötések viselésről: ezekből mindig újabb ajánlások és termékek vannak, ő fog tudni kielégítő tájékoztatást adni nekünk.
  • Ha hosszan kell ülnünk például egy utazás vagy munkavégzés miatt, időnként mindenképpen álljunk fel, sétáljunk kicsit, mozgassuk meg lábainkat. Ha éppen ellenkezőleg, sokat kell állnunk, váljon szokásunkká, hogy időről-időre párszor lábujjhegyre állunk, így segítve az izompumpát. Szokjunk le a keresztbetett lábbal ülésről is.
  • Ha lehetőségünk van rá, menjünk tengerhez nyaralni: a tengervíz, mely nem más, mint egy fiziológiás sóoldat, igen jót tesz visszeres panaszainkra, hát még ha úszunk is benne. Lábszár fekélyes betegek közös fürdőkbe, kijelölt fürdőhelyekre nem mehetnek, de a tengernél nem kijelölt fürdőhelyeken, vagy a nekik kialakított gyógyfürdő-egységekben enyhíthetik panaszaikat.
  • Magas rosttartalmú, alacsony sóbevitellel járó diétával el tudjuk kerülni a lábakban jelentkező víz-visszatartást, ami az elnehezült-láb érzethez hozzájárul.
  • Akármennyire nőies, jobban járunk, ha kerüljük a magas sarkú cipők viselését: a jó minőségű, lábunkat és bokánkat megfelelően alátámasztó, maximum 5 cm-es sarokkal rendelkező cipőben való járáskor a vádli izmai jobban tudnak mozogni, ezzel megint csak vénáinknak segítünk.
  • Otthon igyekezzünk lábunkat feltámasztani, szívünkkel egy magasságba, vagy fölé hozni, hogy a vér könnyebben áramoljon visszafelé, és borogassuk jéggel a fájó végtagot.
  • Léteznek különböző gyógynövénykivonatot tartalmazó készítmények is, melyekkel enyhíthetjük fájdalmainkat. Régóta használják például vadgesztenye kivonatot tartalmazó kenőcsöket, teákat, tinktúrákat. A vadgesztenye-magban lévő eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén. Bármilyen készítményt csak kezelőorvosunk tudtával és beleegyezésével használjunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra