Vérzéses láz Törökországban

Az Ebolához hasonló tünetekkel járó vérzéses láz tartja rettegésben Törökországot. A gyakran halálos kimenetelű fertőzés kullancsok közvetítésével terjed.

Először Törökország északi, északkeleti területein, a Fekete-tenger közeli erdős vidéken regisztrálták a kórt. Az elmúlt hónapokban mind nagyobb területeken fordult elő, és egyre több tartományból számoltak be riasztó esetekről. A betegség tünetei néhány napos lappangás után, hirtelen jelennek meg: lázzal, hidegrázással, izomfájdalommal indul a baj, mintha egyszerű influenzáról lenne szó. Ehhez társulnak azután az errefelé nem különösebben ritka gyomor- és bélpanaszok. Azután döbbenetes fordulatot vesz a betegség: a bőrön pontszerű vérzések jelennek meg, majd a fogínyből, az orrból, a gyomorból és a bélből is vér kezd szivárogni.

Az esetek 30 százalékában végzetes kimenetelű kórért egy vírus a felelős, amelyet egy kullancsfajta terjeszt. A vérszívó nemcsak az útjába kerülő háziállatokat - elsősorban birkákat, teheneket -, hanem az embereket is megfertőzi. Sőt mivel költöző madarak is vírushordozóvá válhatnak, a kór időről időre egymástól távoli területeken is felbukkan. Az első azonosítási helyéről krími vérzéses láznak elnevezett nyavalyáról kiderült, hogy ugyanez 1956-ban Zairében is pusztított, így a vírus végül krími-kongói vérzéses láz néven vonult be az orvosi könyvekbe.

Az ankarai orvosi kamara által készített felmérés szerint a vérzéses láz az elmúlt három évben főleg a belső fekete-tengeri tartományban, Tokat, Sivas és Corum régiókban szedte áldozatait. A tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy az idén a betegség már nem lokalizálódott ezekre a területekre, immár 22 tartományban bukkant fel a kór. Az elmúlt három évben az idén volt a legmagasabb a fertőzöttek száma. A 2002 óta jelentett közel ötszáz esetet megvizsgálva az orvosi testület úgy találta, hogy 170 majdnem biztosan a szóban forgó vírus által okozott betegség volt. 2003-2006 között 43-an estek áldozatul e rettegett kórnak.

A halálos betegség hírére az érintett tartományokban élők tömegesen rohanták meg a kórházakat egyszerű megfázással vagy influenzás tünetekkel. A török média hasonló jelenségekről számolt be, mint annak idején a madárinfluenza-járvány idején. A pánikot fokozta, hogy egy gyanús eset vizsgálatánál egy kórházi ápoló is megkapta a betegséget a Fekete-tenger menti Samsun városában. Mivel a vírus, a fertőzött vérrel, emberről emberre is terjed, a nővér a higiéniai szabályok ellen vétve kapta el a kórt.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a krími-kongói vérzéses láz kórokozója Afrikában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Kelet-Európában is honos. Olyannyira, hogy 2001-ben Dél-Koszovóban az ott állomásozó Kfor-katonák közül is megfertőzött néhányat. Ugyanabban az évben Pakisztán, Albánia, Irán és a Dél-afrikai Köztársaság is jelentett vérzéses lázzal járó megbetegedéseket a WHO-nak. Sőt tudta meg a HVG, a közelmúltban Magyarországon is találtak egy fertőzöttet. A hazai kullancsokban fellelhető vírustörzs feltehetően csak olyan enyhe lefolyású betegséget okoz, amelyet influenzának hisznek, és diagnosztizálatlan marad. A fertőzés ellen egyelőre nincsen védőoltás. A betegség kialakulása után jobbára csak tüneti kezelés lehetséges, a szervezet ellenálló képességén és a szerencsén múlik a túlélés. A török egészségügyi hatóságok csak annyit tudnak tanácsolni, hogy mindenki kerülje a bokros, erdős területeket, a jószággal foglalatoskodó gazdák pedig zárt, a testet fedő öltözék és kesztyű használatával előzzék meg a fertőzést.

TARIK DEMIRKAN

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra