Van esély arra, hogy olcsón megússzuk a síbalesetet?

A síelés, snowboardozás népszerű sportok itthon is, ám egyáltalán nem veszélytelenek. Akkor különösen fontos, hogy felkészülten induljunk útnak, ha külföldön üdülnénk. Milyen ellátások igénybevételére van lehetőségünk?

Az uniós szabályok lehetővé teszik, hogy a magyar síelők a magyarországi kötelező egészségbiztosításuk terhére vegyék igénybe az orvosilag szükséges egészségügyi szolgáltatásokat az Európai Unió tagállamaiban. A Magyarországon fennálló biztosítási jogviszonyt, illetve egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot az úgynevezett Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU-kártya) igazolja.

Az EU-Kártya alapján a magyar állampolgár az orvosilag szükséges ellátást a másik tagállamban ugyanolyan módon veheti igénybe, mint a helyi biztosítottak. Ez azt is jelenti, hogy amennyiben az adott tagállam biztosítottainak az ellátásért önrészt kell fizetniük, ezt a magyarok is kötelesek saját maguk viselni. A kártya bármely kormányhivatalnál térítésmentesen igényelhető.

Akár itthon, akár külföldön hódolunk a síelésnek, snowboardnak, még a legrutinosabbakat is érheti baleset sportolás közben. Ráadásul nem is hinnénk, de sokszor éppen olyan helyzetben a legkönnyebb megsérülni, amelyre senki nem is gondolna. Kattintson! A biztosított által fizetendő önrész mértéke kórházi ellátás esetén Ausztriában 10-18 euró naponta, Franciaországban a kezelés díjának 20 százaléka, de legalább napi 18 euró naponta. Olaszországban a szakorvosi ellátásért legfeljebb 36 eurót kell fizetni alkalmanként, Szlovákiában 1,99 euró sürgősségi díjat kell megtéríteni, míg Svájcban 18 év alattiaknak 33 frank, 18 év fölöttieknek pedig 92 frank az ellátás díja.

Milyen ellátásra számíthatunk, ha síelés közben megsérülünk?

Franciaországban és Svájcban a kórházi tartózkodást nem igénylő ellátások költségét teljes egészében ki kell fizetni. A kifizettet számla alapján hazatérés után, utólag igényelhető az összeg visszatérítése az illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatalnál. Ebben az esetben az adott kormányhivatal csak az adott ország társadalombiztosítása által nyújtott támogatásnak megfelelő összeget téríti meg (pl. ha a svájci egészségbiztosító a felmerült költségek 80 százalékát téríti, akkor a magyar egészségbiztosítás is csak 80 százalékos visszatérítést nyújt). Ha valaki EU-kártya nélkül vesz igénybe ellátást, és az orvostól vagy kórháztól számlát kap, a kifizetett számla alapján fentiekben ismertetettek szerint igényelhet visszatérítést.

Fontos tudnivaló, hogy a kártyával a szolgáltatásokat csak az egészségbiztosítás illetékes szerveivel szerződésben lévő orvosnál lehet igénybe venni. A szerződés nélküli magánszolgáltató által nyújtott ellátás költségeit a beteg saját maga fizeti, és az illetékes kormányhivatal a költségeket utólag sem téríti meg, ezért célszerű – lehetőség szerint – minden esetben közkórházhoz fordulni.

A hegyi balesetet szenvedettek felkutatása, a hegyi mentés, valamint a völgybe való szállítás rendszerint az adott ország biztosítottai számára is díjköteles. Ennek árát ez az egészségbiztosító általában nem téríti meg, ezt az érintettnek saját magának kell kifizetnie. Különösen helikopteres mentés és szállítás esetén számíthatunk arra, hogy a mentés díját kiszámlázzák. Gyakran a helyi egészségbiztosító is csak egy előre meghatározott fix összeget terít meg a mentés számla szerinti összegéből.

Akár igénylünk EU-Kártyát, akár nem, érdemes mellé utasbiztosítást is kötni, a két termék ugyanis hatékonyan kiegészíti egymást. Az utasbiztosítás az orvosi ellátáson kívül egyéb szolgáltatásokat is nyújt (például hazaszállítás, sportfelszerelés biztosítása), az ellátás önrészét is fedezi, magán egészségügyi szolgáltatóhoz is lehet vele fordulni és minden tagállamban a biztosító fizeti az ellátást, de csak a kötvényben meghatározott összegig. Az EU-Kártya ezzel szemben a szükséges ellátásokat azok árára való tekintet nélkül fedezi.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra