Vágások, horzsolások: mikor forduljunk orvoshoz? (2)

Kisebb vágásokat, horzsolásokat a legártalmatlanabbnak tűnő, mindennapi tevékenységeink közben is összeszedhetünk. Hogyan kezeljük ezeket a sérüléseket és mikor szükséges mindenképp felkeresni miattuk egy szakembert?

Akármilyen óvatosak is vagyunk, szinte elkerülhetetlen, hogy időnként kisebb balesetek érjenek minket: az ebéd elkészítése közben könnyen megvághatjuk magunkat, de kirándulás, vagy sportolás közben is megjelenhetnek rajtunk horzsolások, zúzódások. Ezen sérülések a legtöbb esetben nem jelentenek igazán komoly veszélyt, és az is megeshet, hogy csak órákkal a balesetet követően fedezzük fel a bőrünkön annak nyomait. Persze ezeket a sebeket is megfelelő módon el kell látni, bizonyos sérülések esetén pedig tanácsos felkeresni az orvost is. Melyek ezek a sérülések?

Egyes sebekkel fontos mihamarabb orvoshoz fordulni. Fotó: Getty Images
Egyes sebekkel fontos mihamarabb orvoshoz fordulni. Fotó: Getty Images

Hogyan lássuk el a kisebb vágásokat, horzsolásokat?

Hogyan kell helyesen fertőtleníteni a sebet? Részletek itt.

Bár kevesen gondolnak rá eképpen, de a bőrünk valójában az immunrendszerünk egyik fontos része, sőt az első védvonal, ami meggátolja, hogy a különböző kórokozók a szervezetünkbe jutva betegséget idézzenek elő. Ha nem megfelelően kezeljük a sebet, az lassabban gyógyul, sőt akár el is fertőződhet, aminek súlyos következménye lehet.

Abban az esetben, ha a kültakarónak csupán a legkülső rétege sérül meg, általában csak enyhe, hajszáleres, cseppszerű vérzés alakul ki. Az ilyen felszíni sebeket házilag is jól kezelhetjük, fontos azonban ilyenkor is a fertőtlenítés, nem elég (de a nulladik lépés), hogy a sérült részt egyszerűen csak a csap alá tartjuk és lemossuk. Persze nemcsak magát a sebet, de annak környékét is alaposan fertőtleníteni kell, erre is többféle készítmény áll rendelkezésre. Fontos, hogy a seb környékét és magát a sérülést is csak az arra megfelelő készítményekkel kezeljük, ne cseréljük fel ezeket! Krém, kenőcs, oldat és spray formában is kaphatóak fertőtlenítők, és vannak olyan készítmények, amelyek ezzel egyidejűleg a sérült bőrfelület gyógyulását, hámosodását is elősegítik.

Ha a sebbe valamilyen idegen anyag (üvegszilánk, kisebb kavics, szálka) került, azt fontos eltávolítani, viszont a kezünkkel soha ne nyúljunk bele a sebbe, ezzel ugyanis csak növeljük a fertőzésveszélyt! Helyette használjunk egy fertőtlenített csipeszt, amivel óvatosan kivehetjük a sebbe ékelődött tárgyat anélkül, hogy azt beljebb tolnánk vagy a feszegetéssel károsítanánk a szöveteket. A tisztítást és fertőtlenítést követően a sebet érdemes lefedni , hogy meggátoljuk a további kórokozók bejutását.

Mikor forduljunk mindenképpen orvoshoz?

A sebbe a mellette lévő bőrfelületből, sőt akár a levegőből is juthatnak olyan kórokozók, amelyek miatt elfertőződik . Ennek a seb környékén is jól látható jelei lesznek: a bőr kipirosodik, felduzzad, tapintásra fájdalmassá válik, sőt akár gennyedzeni is kezdhet. Sok esetben a nyirokcsomók is megduzzadnak és a testhőmérséklet is megemelkedik, valamint fáradtság, rossz közérzet lesz rajtunk úrrá. Szintén komoly gondot jelezhet, ha a seb környékén a bőr érzéketlenné válik. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ne próbáljuk meg a problémát a házi patikánkból kikezelni, minél hamarabb forduljunk szakemberhez!

Ha a felsorolt tüneteket nem is tapasztaljuk, de fokozottan fennáll a fertőzésveszély - például ha állatharapás, -marás, -karmolás vagy egy rozsdás szög okozott mélyebb sérülést - szintén azonnal fel kell keresni egy orvost, hiszen ezek a sérülések megfelelő ellátás hiányában komoly gondot okozhatnak. Amennyiben a sérülés erős vérzéssel jár, illetve a sebbe mélyen belefúródott akár több tárgy is, akkor is jobban járunk, ha az ellátását szakemberre bízzuk.

Szintén fontos konzultálni az orvossal abban az esetben, ha a seb a megszokottnál lassabban gyógyul, esetleg érzékenyebb, nagyobb fájdalmat okoz az indokoltnál. Többféle oka is lehet a lassú sebgyógyulásnak, bizonyos esetben az immunrendszer gyengesége, illetve valamilyen betegség (például keringési zavarok, diabétesz) hátráltatja a regenerációs folyamatot. Fontos ilyenkor, hogy a seb ellátása mellett a háttérben álló folyamatokat is feltérképezzék és kezeljék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra