Túlélhetik a fertőtlenítést a kórokozók

Egy tavaly készült kutatás szerint egyes, az antibiotikumoknak már ellenálló baktériumok kezdenek ellenállni a kórházakban használatos, alkoholos alapú fertőtlenítőknek is.

Már nem csak az antibiotikumok hatástalanok egyes kórokozókkal szemben.

Támadnak a szuperbaktériumok

Az elmúlt 20 évben nyomon követhetők és dokumentálhatók voltak olyan genetikai változások és mutációk, amelyek az E. faeciumot érintették, és amelyek magyarázzák a baktérium megnövekedett toleranciáját mind az antibiotikumokkal, mind a fertőtlenítőszerekkel szemben.

Az Enterococcus faecium nevű baktérium az egyik vezető oka a kórházakban kialakuló fertőzéseknek, és egyre több antibiotikum hatástalannak bizonyul ellene - nyilatkozta Timothy Stinear mikrobiológus. Ez egy - az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által is jegyzett - szuperbaktérium , amely már kezd ellenállóvá válni az alkoholos alapú fertőtlenítőszereknek is. A szakemberek szerint ennek az lehet az oka, hogy a kórházakban igen nagy mennyiségben használják ezeket a szereket, és a kórokozó elkezdett alkalmazkodni a kórházi környezethez.

takarítás, fertőtlenítés, kórház, baktérium, szuperbaktérium, ellenálló baktérium, kórokozó, kórházi fertőzések
A szuperbaktériumok már a fertőtlenítést is túlélhetik. Fotó: 123rf

Gyakoribb és alaposabb kézmosás kell

Az enterococcusok törzsébe tartozó baktériumok a kórházi fertőzések körülbelül egytizedéért felelősek, Európában és illetve Észak-Amerikában pedig a vérmérgezés ötödik leggyakoribb okaként tartják számon őket. A szakemberek még gyakoribb és meg alaposabb kézmosást javasolnak, még magasabb alkoholtartalmú fertőtlenítővel, hogy csökkentsék a fertőzések kockázatát.

Emellett úgy vélik, rendszeresen ellenőrizni kellene, hogy a kórházi személyzet betartja-e a higiéniai előírásokat, emellett nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a takarításra, illetve az antibiotikumoknak ellenálló baktériumokkal megfertőződött betegek elkülönítésére is. De kiemelten fontos lenne az is, hogy a jövőben alternatív módszerekkel is akadályozzák a fertőzések terjedését.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra