Rákkeltő anyag kerülhet a szentendrei vízbe

Több mint százezer ember vízellátása kerülhet veszélybe egy Szentendréhez közeli talajszennyezés miatt.

Rákkeltő anyag szivárog a Szentendre környéki településeket ellátó vízbázis felé - olvasható a HVG -ben. A lap szerint a szennyezés már mintegy 8 hektárt érint a Dera-patak környékén, a közeli kutakat is elérte már egyszer. Bár azokat lezárták, a méreg déli irányban terjed tovább, és mielőbb meg kell állítani, hogy ne veszélyeztesse a térség vízbázisait.

Bajt okozhat a Duna szennyezettsége A Duna antibiotikum-szennyezettsége nem jelent komoly fenyegetést a lakosságra, például a folyóban fürdőzőkre - mondta Verő György, a WWF magyarországi szervezete Élő Folyók programjának projektvezetője. Az antibiotikumos vízszennyezés azonban kulcsfontosságú szerepet játszik a baktériumok rezisztenciájának kialakulásában. Kattintson a részletekért!

4 milliárd forintra lenne szükség

Az állami Viziterv Environ Kft. szakemberei már készítettek egy beavatkozási tervet, amely szerint Szentendrén a kutak a Dunával párhuzamosan sorakoznak egymás mellett, vagyis a dél felé tartó szennyeződés egyenként érheti el őket. A kármentesítést minél előbb el kellene kezdeni, ezért Pomáz, Budakalász és Szentendre polgármesterei levelet is írtak Pintér Sándor belügyminiszternek, mielőbbi beavatkozást sürgetve. A terv alapján nettó 4 milliárd forintot kellene előteremteni a szennyeződés megállításához.

Szentendre vízbázisa is veszélybe kerülhet. Fotó: Getty Images
Szentendre vízbázisa is veszélybe kerülhet. Fotó: Getty Images

A szennyeződést az úgynevezett nulla vegyértékű nanovassal lehetne megállítani, amelyet az érintett földterületbe kellene injektálni. A szakemberek szerint minél előbb lépni kellene az ügyben, pályázatot azonban a lap szerint még nem írtak ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra