Menekültek: súlyos lelki traumát cipelnek
A nyilvánosság szinte semmit sem érzékel abból, milyen szerencsétlen sorsú emberek áramlanak Magyarországra. Legtöbbjük megkínzott, bántalmazott, nemi erőszakon átesett, pszichésen is sérült menekült. A segítőknek ezért elsősorban a poszttraumás stresszt kell valahogyan kezelniük, feloldaniuk.
Poszttraumás stressz
A poszttraumás stressz szindróma (PTSD) egy olyan szorongásos zavar, amely egy pszichológiailag traumatikus esemény után alakul ki. Akutnak akkor minősíthető, ha tünetei három hónapnál kevesebb ideig állnak fenn, krónikusnak pedig akkor, ha a zavar három hónapnál tovább tart. Késleltetett kezdetű PTSD-ről akkor beszélünk, ha a tünetek legalább hat hónappal a trauma után kezdődnek. Továbbiakért kattintson ide!A megkínzott és traumatizált menekültek rehabilitációja még ideális körülmények között is sokrétű feladat. Leggyakrabban a betegségnek számító poszttraumás stressz-szindróma egy speciális fajtájának kezeléséről van szó, amit tovább bonyolítanak a kulturális és nyelvi akadályok.

A menekültek komoly traumákat cipelnek
Amikor a háború a túlélőket is megöli
Volt háborús övezetek lakói, veterán katonák szenvednek leginkább a poszttraumás stressz szindrómában. Sokuknál hónapokkal a háború befejezése után indulnak el a tünetek, amelyek végleg megkeseríthetik életüket. Olvasson tovább!
A menekülés már önmagában labilissá tesz pszichésen, erre torlódnak az egyéb traumák: kínzás, bántalmazás, nemi erőszak, szexuális kisebbségeket érő elnyomás vagy a családtagok elvesztése. A Helsinki Bizottság ezért nemzetközi szakértőkkel közösen kidolgozott egy speciális tananyagot, ami eligazítja a szakhatóságokat többek között a traumatizált menekültekkel való helyes bánásmódban.
A teljes cikket ide kattintva találja.
Ha segítené önkéntes munkával vagy anyagilag az alapítvány munkáját, itt megteheti!
Értékelje a cikket!