Koronavírus: a mutánsok miatt harmadik oltás is kellhet

Egyre nagyobb bizalommal kijelenthető, hogy a forgalomban lévő vakcinák az új koronavírus-variánsok, így az indiai változat ellen is védelmet nyújtanak. Ennek ellenére vizsgálni kezdik, hogy növelheti-e egy harmadik oltási dózis a mutánsokkal szembeni védelmet.

COVID-oltás: fizet-e a biztosító, ha baj van? A válaszért kattintson ide!

Az új típusú koronavírus indiai variánsát eddig mintegy 3 ezer esetben azonosították Nagy-Britanniában. Az eddigi vizsgálatok alapján azonban a jelenleg használt vakcinák hatékonyak az indiai mutánssal (hivatalosan B.1.617.2) szemben. Júniusban viszont - a világon először - kísérleti oltási program indul az országban. Azt próbálják kideríteni, hogy három oltási dózis beadásával még tovább lehet-e növelni a vakcinák hatékonyságát, különösen az új variánsokkal szemben. A programot irányító Southamptoni Egyetem háromezer olyan önkéntes jelentkezését várja, akik már decemberben vagy januárban kapták meg az első oltási dózist.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Oltáshoz előkészített Pfizer-vakcinák. Fotó: MTI/Balázs Attila

Addig is így próbálják megállítani a terjedést

Az indiai koronavírus -változat gócpontjának számító északnyugat-angliai körzetekben egyébként tömeges, koncentrált szűréseket és oltási programokat indítottak. Ugyanezzel a módszerrel sikerült már megállítani a koronavírus dél-afrikai variánsának elterjedését. A külföldre készülőket pedig arra kérik, ne vakációzzanak olyan országokban, amelyeket a sárga kategóriába soroltak. Jelenleg ebben a kategóriában van Magyarország is, csaknem az összes többi EU-tagállammal együtt. Portugálián kívül egyetlen EU-tagország sem került fel a zöld listára, amelyen azok a országok szerepelnek, ahová az Angliában élők most már turisztikai céllal is elutazhatnak, és visszatérésük után nem kell karanténba vonulniuk.

Itt tart az oltási program

A brit felnőtt lakosság több mint 70 százaléka megkapta már a COVID-19 elleni oltás első dózisát, és csaknem 40 százaléknak mindkét adagot beadták. A brit kormány oltási menetrendjének legfontosabb célkitűzése jelenleg az, hogy július 31-áig a teljes brit felnőtt lakosság - hozzávetőleg 52,7 millió ember - megkapja az első oltási dózist.

Koronavírus: az oltás így hat a hosszú COVID-ra - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra