Kagyló okozta a legtöbb bajt a Balatonon
Közvetlen életmentésre idén nem volt szükségTöbb mint 3400 strandoló sérülését látták el idén nyáron a Magyar Vöröskereszt önkéntesei a Balaton partján. Legtöbben kagyló okozta vágások miatt szorultak segítségre - tájékoztatta a szervezet sajtószolgálatának kommunikációs referense az MTI-t.
h i r d e t é s
Vass Viktória közölte, a Vöröskereszt idén hetedik alkalommal indította el balatoni elsősegélynyújtó szolgálatát 12 Balaton-parti település 19 strandján, július 1. és augusztus 22. között.

300 önkéntes dolgozott idén a Balatonon (Fotó: Vöröskereszt.hu)
Az adományokból finanszírozott szolgálatra több balatoni strandon is lett volna igény, a rendelkezésre álló források azonban még az elmúlt éveknél is kevesebb helyszínen tették lehetővé az elsősegélynyújtó pontok létrehozását. A sajtóreferens hozzátette: a strandüzemeltetőknek a szolgáltatásért mindössze napi egyszeri étkezést kellett biztosítaniuk az önkénteseknek.
A vöröskeresztesek 2007, vagyis az indulás óta összesen 23 664 sérülést láttak el. Eddig négyszer hajtottak végre közvetlen életmentő beavatkozást, erre idén nem volt szükség. Az önkénteseket defibrillátorokkal is ellátták, ezekből hatot a Magyar Vöröskereszt biztosított a szolgálathoz.
Ugyan már vége a szezonnak, de fontos tanács, hogy a vízből a partra került szemét (üvegszilánkok, konzervdobozok, üdítős kupakok, alumínumdobozok) miatt, melyek a kagylóhéj és a kagylótörmelék mellet szintén komoly sérüléseket okozhatnak a strandolóknak, érdemes gumiszandált viselni. Ha már megtörtént a baj, a metszett, zúzott vagy szúrt sebet el kell látni, a fertőzés veszélye miatt azonnal fertőtleníteni, és a vérzést csillapítani kell. Ha a sebbe került idegen test nehezen eltávolítható, bízzuk szakemberre. A seb környékét le kell jódozni, és steril fedőkötést alkalmazni.
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!