Járvány idején ez is depressziót okozhat

A közösségi média túlzott használata a világjárvány idején depressziót és másodlagos traumát idézhet elő kínai és amerikai kutatók közös tanulmánya szerint.

A Pennsylvania Egyetem és a kantoni Csinan Egyetem kutatói a közép-kínai Vuhanban élő 320 ember körében végeztek felmérést arról, miként jutottak hozzá egészséggel kapcsolatos információkhoz, illetve hogyan osztották meg azokat barátaikkal, családtagjaikkal és kollégáikkal a legnépszerűbb kínai közösségi médiának számító WeChaten. Egy stresszskála segítségével felmérték a résztvevők szorongását, depresszióját olyan kijelentések kategóriákba sorolásával, mint "értelmetlennek érzem az életet" vagy "felkavaró álmaim vannak a koronavírus -járványról".

Többet facebookozunk a járvány miatt, és ez baj A koronavírus-járvány a magyar közösségimédia-használati szokásokat is átírta. Több időt töltünk például a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on, illetve gyakrabban teszünk közzé képeket vagy videókat saját magunkról és a szeretteinkről. Mindez azonban megnövekedett kockázattal járhat. További részleteket korábbi cikkünkben olvashat.

A közösségi médiából tájékozódtak

Bu Zhong, a Pennsylvaniai Egyetem professzora, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy kutatócsoportjuk rögtön azt követően elkezdte vizsgálni a közösségi média használatának hatásait az emberek mentális egészségére, hogy Vuhanban kijárási tilalmat rendeltek el a koronavírus-járvány feltartóztatására. "Nem számítottunk arra, hogy a járvány globálissá válik. Csak arra gondoltunk, hogy feltárhatjuk a járvány bizonyos láthatatlan ártalmait. Kínában a helyi média nem adott hírt a COVID-19 -ről. Ha a helyi lapok olvasására, tévénézésre támaszkodott valaki, nem kapott információt a vírusról. Ez az embereket erősen stresszelte, ezért elkezdtek nagy mértékben a közösségi médiára támaszkodni" - magyarázta.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy válságok idején több ember támaszkodik a közösségi médiára, hogy az egészséget érintő információt találjon és osszon meg. A Harris közvéleménykutató felmérése például kimutatta, hogy március végétől május elejéig az amerikai felnőttek 46-51 százaléka mondta azt, hogy gyakrabban használja a közösségi médiát, mint a járvány előtt.

Az emberek többet használják a közösségi médiát, mint járvány előtt. Fotó: Getty Images
Az emberek többet használják a közösségi médiát, mint járvány előtt. Fotó: Getty Images

Kapcsolatot találtak a depresszióval

Az új tanulmány készítői kimutatták, hogy a résztvevők több mint fele tapasztalt valamiféle depressziót, holott a járvány előtte semmilyen trauma, depressziós rendellenesség nem lépett fel náluk. A résztvevők mintegy 20 százaléka tapasztalt mérsékelt vagy súlyos depressziót , és valamivel több mint 20 százalék mérsékelt vagy súlyos másodlagos traumát, ami akkor lép fel, ha az emberek mások traumatikus tapasztalatairól hallanak. A kutatók a stresszmodell alapján megállapították, hogy a túlzott közösségimédia-használat kapcsolatban volt a depresszió és a másodlagos trauma jóval súlyosabb szintjével. Zhong szerint fontos megérteni, hogy a közösségi média, beleértve például a Facebookot és a Twittert, miként segítheti az embereket egy egészséget érintő válság idején.

"Nem akarjuk, hogy az emberek azt gondolják, a közösségi média rossz. Azt akarjuk, hogy tudják, egyensúlyra van szükség, és ha valaki túllépi a küszöböt, azaz minden 5-10 percben ellenőrzi a híreket, még több stresszt okozhat magának" - hangsúlyozta. "Nem szabad a közösségi médiát kárhoztatni. Arra kell figyelnünk, hogy miként használjuk azt" - tette hozzá.

Örökmozgó édesanyja miatt aggódik Szlávik János. Hiába kéri az infektológus doktor, nem marad otthon az anyukája, hanem rendszeresen elmászkál a barátnőivel. További részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra