Hordozható CT lenne a túlélés kulcsa?

A legújabb kutatások szerint a sürgősségi osztályokon található hordozható CT (komputer tomográf) berendezések jelentősen növelhetik az agyvérzésen átesett betegek túlélési esélyeit.

Szélütés

"A hordozható CT berendezések segítségével gyors és pontos diagnózis állítható fel az akut agyérkatasztrófán átesett páciensek esetében, ami akár életmentő is lehet" - nyilatkozta Dr. David B. Weinreb, a kutatás vezetője, a Saint Raphael Kórház radiológiai osztályának munkatársa.

A Neurológiai Betegségek Országos Intézetének adatai szerint adatai szerint az agyérkatasztrófák évente több mint 700 000 halálesetért felelősek az Egyesült Államokban. A leggyakoribb ilyen típusú betegség az isémiás stroke, ami akkor következik be, ha vérrög kerül az agyi vérkeringésbe, és elzárja a vér útját. Az isémiás stroke-ot egy tPA nevű szerrel kezelik, ami képes a vérrög feloldására. A szert azonban csak a pontos diagnózis felállítása után szabad alkalmazni, ami akár három óráig is eltarthat. Az agyi vérzés következtében kialakult agyérkatasztrófa esetében ugyanis a tPA alkalmazása végzetes következményekkel járhat.

A tPA kezelés megkezdése előtt ezért ajánlott feji CT-t végezni, hogy kizárhassák az agyi vérzést. A vizsgálatok szerint a hordozható CT segítségével 86 százalékkal növelhető azoknak a pácienseknek a száma, akik három órán belül a pontos diagnózis felállítását követően megkaphatják a szükséges kezeléseket.

Dr. Weinreb szerint a legtöbb agyérkatasztrófán átesett beteget kis közkórházakban kezelik, ahol a CT berendezések nem a sürgősségi osztályon találhatók. A kritikus állapotban lévő páciensek szállítása pedig nemcsak veszélyes, de sok időt is vesz igénybe, ami jelentősen csökkenti a beteg túlélési esélyeit.

"Ezért rendkívül fontos lenne a hordozható CT berendezések telepítése minden sürgősségi osztályra - nyilatkozta Dr. Weinreb - Ezzel az új eszközzel egy igen fontos problémát küszöbölhetnénk ki, ami a betegeknek és a kórházaknak egyaránt javára szolgálhatna."

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra