-6° - +8°
Kettős front

Gyógyszerek, melyekhez nehezebb lesz hozzájutni

Csupán a patikákban lesz elérhető jövő évtől néhány paracetamol hatóanyagtartalmú, megfázásra használt készítmény. Felelőtlen alkalmazásuk ugyanis súlyos májkárosodást okozhat.

Kizárólag patikákban lesz kapható a jövő évtől több ismert, paracetamolt tartalmazó, megfázás elleni készítmény az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) döntésének értelmében. Az OGYÉI főigazgatója, Dr. Pozsgay Csilla tájékoztatása szerint ezen készítmények gyógyszertáron kívüli értékesítése kellő körültekintést igényel, ezért megszünteti az alábbi gyógyszerek gyógyszertáron kívüli forgalmazását:

  • COLDREX CITROM ÍZŰ por belsőleges oldathoz
  • COLDREX FEKETERIBIZLI ÍZŰ por belsőleges oldathoz
  • COLDREX MAXGRIP citrom ízű por belsőleges oldathoz
  • GRIPPOSTAD HOT DRINK 600 mg por belsőleges oldathoz
  • LOLIGRIP 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz
  • NEO CITRAN belsőleges por felnőtteknek
  • RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg echinacea-csipkebogyó ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 500 mg/10 mg narancs-gyömbér ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg cseresznye ízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO 650 mg/10 mg granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMO cukormentes 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz
  • RUBOPHEN THERMOPLUS por belsőleges oldathoz
  • WICK TRIACTIN citrom ízű por belsőleges oldathoz
  • Coldrex Junior por belsőleges oldathoz

A nátha, köznyelvi nevén a megfázás mindazon betegségek gyűjtőfogalma, amelyeket a felső légutakban vírusok okoznak. Igen gyakoriak miattuk a megbetegedések, de többnyire komplikációk nélkül zajlanak le. Kezelésükről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A paracetamol hatóanyagtartalmú készítmények fájdalom- és lázcsillapító hatású gyógyszerek, amelyek önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinációban kaphatóak: tabletta, por, granulátum vagy szirup formájában. A betegtájékoztatóban előírt adagolás mellett biztonságosan alkalmazhatóak, azonban nagyobb mennyiségek bevétele súlyos májkárosodáshoz vezethet - hívja fel a figyelmet az OGYÉI. Egyidejűleg szedett gyógyszerek és bizonyos kísérőbetegségek pedig növelhetik a paracetamol alkalmazásának kockázatát.

A náthás betegek gyakran túladagolják a paracetamolt tartalmazó készítményeket
A náthás betegek gyakran túladagolják a paracetamolt tartalmazó készítményeket

Mivel a paracetamol nagyon sok megfázás elleni, többféle hatóanyagot tartalmazó, úgynevezett kombinációs gyógyszerben is megtalálható, előfordul, hogy a betegek a megengedett napi adagot túllépik. Nem ritka - állítja az OGYÉI főigazgatója, - hogy a náthás, lázzal, fejfájással küszködő betegek különböző forró italporokkal kúrálják magukat, kombinálva a szintén paracetamolt tartalmazó láz- és/vagy fájdalomcsillapítókkal. Fontos, hogy a túladagolás és ebből adódóan egy esetleges májkárosodás megelőzése érdekében a betegek tisztában legyenek a paracetamoltartalmú készítmények megfelelő adagolásával - tette hozzá.

Fontos tudnivalók a készítményről

  • Ha májműködési zavar (például májgyulladás, Gilbert-szindróma), súlyos vesekárosodás áll fenn, vagy rendszeresen nagyobb mennyiségű alkoholt fogyaszt, akkor a paracetamol-tartalmú készítmények szedésének megkezdése előtt beszéljen a gyógyszerésszel vagy az orvossal.
  • Paracetamoltartalmú gyógyszert 3 napnál hosszabb időn túl csak orvosi vagy fogorvosi javaslatra szabad szedni. Ha a tünetek 3 napnál tovább is fennállnak, forduljunk orvoshoz.
  • Ellenőrizzük házipatikánkat: a többféle márkanéven vásárolt/kiváltott paracetamoltartalmú gyógyszerek egyidejű alkalmazása esetén forduljunk kezelőorvosunkhoz vagy gyógyszerészünkhöz, aki tájékoztathat a megfelelő adagolásról.

Mennyi adható?

3 hónapos kor feletti csecsemők - 12 éves gyermekek:

A fent említett korosztály részére 10-15 mg-nak megfelelő adag adható testtömeg-kilogrammonként. Azaz ha gyermekünk 10 kg, akkor 10x10-15, vagyis 100-150 mg-nyi gyógyszert adhatunk csak neki. Figyelem: 24 órán belül 4 adagnál több nem alkalmazható! Fontos tudni, hogy 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők csak orvosi javaslat esetén kaphatnak paracetamoltartalmú készítményt.

12-18 év közötti serdülők:

Ajánlott egyszeri adag: 500 mg paracetamol, melyből 24 órán belül 4 adagnál több nem alkalmazható.

Napi maximális adag: 2000 mg

Felnőttek:

Ajánlott egyszeri adag: 500-1000 mg paracetamol 4-6 óránként.

Napi maximális adag: 4000 mg

Értékelje a cikket!

Hogy érzed magad? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapotod?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzed most magad fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Voltam már jobban is
Átlagos formában vagyok
Jól vagyok
Kirobbanó formában vagyok
Hogy érzed magad?
Lelkiállapot
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
További cikkek
Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Influenzatérkép

január 13. - január 19.
Influenzás tünetekkel
orvoshoz fordulók száma:
12 370
  • 0-14 évesek
  • 15-34 évesek
  • 35-59 évesek
  • 60 év felettiek

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Kettős front

Maximum:
+1, +8 °C
Minimum:
-6, -1 °C

Hazánkban szombaton délelőtt tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, keleten lehet több napsütés.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső
GyógyszerHatóanyag