16 ezer gyerek hal meg naponta

Az 5 évesnél fiatalabb korosztályból meghalt gyermekek száma megfeleződött az elmúlt 25 évben. Míg 1990-ben 12,7 millió 5 év alatti kisgyerek vesztette életét, addig 2015-ben 5,9 millió. De még ez is nagyon sok, mi lehet az oka?

A gyermekhalandóság világmértékű száma idén került először 6 millió fő alá – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az UNICEF, a Világbank és az ENSZ közös felméréséből. A 25 év alatti 53 százalékos csökkenéssel azonban nem lehetünk elégedettek, a cél ugyanis ilyen időtávban az lett volna, hogy a gyermekhalandóság a kétharmadával csökkenjen 2015-re. Van tehát még mit tenni – foglalta össze a világszervezetek jelentését a Medeical News Today .

A jelentés szerint még ma is 16 000 öt év alatti gyermek hal meg naponta olyan betegségek miatt, amelyek könnyen megelőzhetőek vagy kezelhetőek lennének. Geeta Rao Gupta, az UNICEF vezetője szerint 2000 óta sok államban a gyermekhalandóság csökkentésének mértéke megháromszorozódott; és ezt az eredményt el kell ismerni.

Hogyan lehet túlélni egy gyermek halálát? Túl lehet-e egyáltalán? Egy anyuka története, aki könyvet írt a gyászról, és önmaga megmentéséről. Kattintson! „Az azonban, hogy még ma is rengeteg gyermek hal meg az ötödik születésnapja előtt (tulajdonképpen a legtöbben életük első hónapjában) olyan betegségben , ami megelőzhető vagy gyógyítható volna, arra figyelmeztet, hogy megduplázzuk az erőfeszítéséket ennek a számnak a csökkentése érdekében.”

A gyerekhalandóság számának csökkentésében különösen fontos az olyan régiókra koncentrálni, mint Fekete-Afrika, illetve Dél-Ázsia, ahol a az újszülöttek halandósága igen magas. Az összes 5 éves kor előtti halálozás fele Fekete-Afrikában történik, 30 százaléka pedig Dél-Ázsiában. Az ötéves kor alatt meghalt gyerekek 45 százaléka születésekor vagy a születése utáni 28 napban veszíti életét: évi 1 millió gyerek hal meg a születése napján, és közel 2 millió a születése utáni egy hétben.

A megfelelő kezeléssel rengeteg kisgyermek maradhatna életben

A vezető halálokok között vannak a szülési komplikációk, a malária . Akik pedig nem ezen okok valamelyikéből veszítik életüket, azok rendszerint az alultápláltság miatt halnak meg.

A jelentésből az is kiderült, hogy a csecsemő- vagy kisgyermekkori halandóság kockázata nagyon különbözik az egyes országokban: a gazdagabb országokban minden 147. gyermek hal meg, míg a legszegényebb fekete-afrikai régió országaiban minden 12. gyermek veszíti életét. Itt a legmagasabb a gyermekhalandóság arány a világon. Ugyanakkor az is igaz, hogy a gyermekhalandóság arányának csökkentése 2000 és 2015 között ebben a régióban volt a legnagyobb mértékű, 2,5-szeres a megelőző 10 évhez (1990-2000) képest.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra