Gyógyítható lesz a jetlag
Kísérleteznek az időeltológás okozta zavar kezelésénA kutatók egy olyan genetikai mechanizmust fedeztek fel az egerekben, ami egy szép napon az időeltolódás okozta testi zavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet.
h i r d e t é s
Az Oxfordi Egyetem és a svájci Roche gyógyszercég kutatói olyan genetikai mechanizmust azonosítottak az egerekben, amely megakadályozza, hogy biológiai órájuk alkalmazkodjon a fény-sötétség mintáinak változásaihoz.
A szakértők az egerekben a szuprakiazmatikus mag (SCN) nevű agyi területen lévő gének mintáit elemezték, amely az emlősökben az összes sejtet ugyanarra a biológiai ritmusra hangol. Kimutatták, hogy az SIK1 molekula kulcsszerepet játszik az egerekben a fény ciklusainak változásaira adott válasz tekintetében. Amikor gátolták az SIK1 aktivitását, a kísérleti egerek gyorsabban felépültek a napi fény-sötétség minták felborulása által okozott zavarból, ami egyfajta egér jetlagnek felelt meg.
A kutatók Cell szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban azt írják, hogy amennyiben ugyanezt a mechanizmust az emberekben is meg lehet találni, az időeltolódás okozta testi zavar hamarosan a múlté lehet.
"Egyelőre évekre vagyunk a jetlag gyógymódjától, de a napi biológiai órát létrehozó és szabályozó mechanizmusok megértése olyan célpontokat tár fel számunkra, melyek segítségével olyan gyógyszereket fejleszthetünk ki, amik helyreállítják a napi fény-sötétség mintát" - nyilatkozta Russell Foster, az Oxfordi Egyetem kutatója. A szakértő szerint ezek a gyógyszerek a jetlagen kívül olyan elmezavarokban szenvedő betegeknek is segíthetnek, akiknél gyakoriak az alvászavarok.
Fenyőkéreggel a jetlag ellen?
A francia tengerparti fenyő kérgéből készült kivonat, a pycnogenol mintegy felére csökkenti az időzónákon átutazó emberek kellemetlen panaszait egy tanulmány szerint."Egyelőre évekre vagyunk a jetlag gyógymódjától, de a napi biológiai órát létrehozó és szabályozó mechanizmusok megértése olyan célpontokat tár fel számunkra, melyek segítségével olyan gyógyszereket fejleszthetünk ki, amik helyreállítják a napi fény-sötétség mintát" - nyilatkozta Russell Foster, az Oxfordi Egyetem kutatója. A szakértő szerint ezek a gyógyszerek a jetlagen kívül olyan elmezavarokban szenvedő betegeknek is segíthetnek, akiknél gyakoriak az alvászavarok.
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!