Váratlan felfedezés a magyarság eredetéről

Archeogenetikai vizsgálatok alapján az Árpád-házi királyok dinasztiája a mai Afganisztán északi részén, az ókori Baktria területén alakult ki 4500 évvel ezelőtt.

Milyen emberek lehettek a honfoglaló magyarok? Részletek itt.

Baktria területéről lassú mozgás indult el nyugati és északi irányba, majd kétezer évvel ezelőtt már az Uráltól délre és nyugatra helyezkedtek el az "Árpádok" családja és rokonaik. Erre utalnak egy, a European Journal of Human Genetics nemzetközi tudományos lapban megjelent tudományos publikáció eredményei. A tanulmány következtetéseiről Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere számolt be egy múlt pénteki sajtótájékoztató alkalmával Budapesten. "Ezek a kutatási eredmények számos további kérdést vetnek fel" - fogalmazott a politikus, hozzátéve, hogy bár az eredményekkel lehet vitatkozni, de csak érvekkel és tényekkel, és nem lehet azokat megkerülni.

Genetikai vizsgálatok szerint az Árpád-ház a mai Afganisztán területéről származik
Genetikai vizsgálatok szerint az Árpád-ház a mai Afganisztán területéről származik. Fotó: illusztráció, Getty Images

A kutatóknak sikerült meghatározniuk az "Árpádokra" jellemző DNS-szakaszt a III. Bélaként meghatározott férficsontvázból vett mintában. Mások mellett így sikerült beazonosítani II. (Vak) Béla csontvázát is a Mátyás-templom altemplomi szarkofágjában eltemetett maradványok között. Az ezt követő vizsgálatok az "Árpádok" DNS-ét alcsoportokra bontották, aminek eredményeképpen térben és időben is el tudták helyezni őket a történelemben. Mindezek alapján úgy tűnik, a dinasztia az ókori Baktria, azaz a mai Afganisztán északi területén alakult ki 4500 évvel ezelőtt.

A kutatásban többek között a publikációt jegyző Nagy Péter orvos humángenetikus, a Praxis Genomics LLC igazgatója, Szentirmay Zoltán patológus, az Országos Onkológiai Intézet Daganatpatológiai Centrumának korábbi vezetője, Neparáczki Endre, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának vezetője és Melegh Béla, a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Genetikai Intézetének professzora is részt vett. Kásler Miklós köszönetet mondott Erdő Péter bíborosnak is, aki engedélyezte a mintavételt és a vizsgálatok elvégzését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra