Új segítség stroke esetén
Mérhetően gyorsult az agyi érkatasztrófán átesett betegek ellátásának folyamata, és a betegek nagyobb hányada részesült kezelésben annak a mesterséges intelligenciára épülő szoftvernek köszönhetően, amit bő fél évig használtak ingyenesen a Neurológiai Klinikán - közölte a Semmelweis Egyetem.
A stroke esetén minden perc számít, így a gyorsabb diagnózis jobb gyógyulási esélyeket is biztosít - írja oldalán az egyetem. Az intézmény Neurológiai Klinikája évek óta kiemelkedően szerepel az európai stroke osztályok önkéntes minőségellenőrzésén, amit arany és platina díjakkal is jutalmaztak már, ezért 2018-ban lehetőségünk nyílt 7 hónapig ingyen kipróbálni egy, a stroke-ellátást segítő mesterséges intelligencia (AI) alapú szoftvert. Ez pedig tovább javította a betegellátást - ismertette Dr. Gunda Bence, a klinika adjunktusa.

Gyorsan kell döntést hozni
Hogyan kerülhetjük el a bajt? Kattintson ide, és megtudja!
Így működik a szoftver
Miután elkészült a beteg képalkotó (CT) vizsgálata, a program 30 másodpercen belül megmutatja, pontosan hol van a károsodás és az milyen kiterjedésű, hol van érelzáródás és annak milyen keringési következményei vannak, illetve mennyi a még megmenthető agyszövet. Ezt egy neurológus vagy radiológus nagyjából 10 perc alatt tudná kiértékelni, és az egyes kiértékelések között jelentős különbségek lehetnek - mutatott rá Dr. Gunda Bence.
További előnyként említette, hogy mindez azonnal megosztható webes felületen vagy épp okostelefonon, így az összes társszakma, vagyis az adott esetben más intézményben lévő idegsebész vagy intervenciós neuroradiológus is azonnal látja a kiértékelést.
Értékelje a cikket!