Új hemoglobin árulkodik a szívbetegségről!

A Bonni Egyetem tudósai új hemoglobint azonosítottak, melynek segítségével végre sikerült megnyugtatni apát és fiát: nem szenvednek súlyos szívbetegségben. A két meglepő esetről és az új felfedezésről a Clinical Chemistry-ben olvashatunk közleményt.

A hemoglobin a vörösvértestekben található anyag, melyet a köznyelv gyakran vérfestéknek hív, hiszen a benne található színanyagok adják a vér piros színét. A feladata elsősorban az oxigénszállítás, de természetesen a sejteknek leadott oxigénért cserébe felveszi a felszabaduló széndioxid egy részét is, és elszállítja a tüdőbe, ahol megtörténhet a gázcsere. Az oxigént éppen kötő hemoglobin színe és infravörös fényelnyelő képessége megváltozik. Ezen a jelenségen alapul az egyik legegyszerűbb mérőmódszer, a pulzoximetria, mely infravörös fény segítségével állapítja meg a szervezet oxigénellátottságát. A pulzoximetria olyan súlyos betegségekben is oxigénhiányt jelez, mint például a kamrai szeptumdefektus, ami a szívkamrák közti sövényen található rendellenes szivárgást, illetve - a lyuk méretétől függően - véráramlást jelent.

A Bonni Egyetem Gyermekklinikájára érkező négyéves kisfiúnál is erre gyanakodtak, mikor a pulzoximéter alacsony oxigénszintet jelzett, ám Dr. Andreas Hornung gyermekgyógyász és kollégái még alapos kivizsgálással sem találtak semmiféle kardiológiai problémát. 41 éves édesapjánál azonban hasonlóan alacsony oxigénszintet jelzett a készülék. Az apánál sem igazolódott be szívprobléma. Dr. Berndt Zur, Birgit Stoffel-Wagner professzor (Klinikai Kémia és Farmakológia Intézet) kutatócsoportjának tagja megvizsgálta a fiú és édesapja hemoglobinját, és rájött, hogy mindkettőjük esetében egyszerűen csak egy eddig ismeretlen típusról van szó, mely oxigént kötve is több infravörös fényt nyel el, ezért születtek a megtévesztő eredmények. A kutatók "Hemoglobin Bonn"-nak nevezték el az új molekulát.

A fiú édesapját még éjszakai oxigénkezelésben is részesítették, arra gyanakodva, hogy esetleg alvási apnoe szindrómában (kórosan hosszú légvételi szünetek alvás közben) szenved.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra