Új felfedezés az északi fényről

Az északi fény új formáját fedezte fel egy finn amatőr meteorológus - közölte a Helsinki Egyetemhez tartozó Finn Meteorológiai Intézet.

Az északi fény új formáját elsőként 2018-ban észlelte felvételein egy hobbikutató, aki a Finn Meteorológiai Intézettel dolgozott együtt. A zöld színű jelenségnek a dűne nevet adták, mivel emlékeztet a tengerpartokon kialakuló homokdombokra. Később a jelenség többszöri előfordulását rögzítették megfigyelőkamerákkal is.

északi fény, sarki fény, meteorológus, dűne
Az északi fény új formáját fedezték fel. A kép csak illusztráció, forrása: iStock

Így alakulnak ki a dűnék

Új bolygót találtak az űrkutatók - kattintson a részletekért!

Az intézet szerint a dűnék valószínűleg a nagyjából száz kilométeres magasságban lévő oxigénatomok hullámai, amelyeken megcsillan egy, a Napból érkező részecsekeáramlat. Egy új tanulmányban pedig a dűnék születését egy "hullámcsatornára" vezetik vissza, amely az atmoszféra mezoszféra és a mezopauza nevű rétegei környékén alakult ki.

A dűnék az ionoszféra és a felette lévő mezoszféra közötti kölcsönhatás eddig meg nem figyelt mechanizmusát képviselik, ezért ez egy elképesztő felfedezésnek számít - mondta Minna Palmroth, a Helsinki Egyetem professzora. A Föld felett 80-120 kilométer távolságban lévő régió a Föld legkevésbé vizsgált területe, ennek feltérképezése ugyanis hatalmas kihívást jelent a mérőműszerek számára - tette hozzá a szakértő.

A kutatás szerint az északi fény új formája lehetővé teszi, hogy új módon vizsgálják a légkör alsó részének jellemzőit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra