Több a koffein a keserűbb ízű kávéban?

Tévhit, hogy az erősebb ízű kávé és tea valóban "erősebb", vagyis jobban élénkít.

A kávé és a tea az egyik legnépszerűbb reggeli ital, köszönhetően a benne lévő koffeinnek, amely gyorsan felpörgeti a szervezetünket. Sokan kimondottan az erős, karakteres ízű kávékat kedvelik, mert úgy gondolják, hogy azok magasabb koffeintartalommal is rendelkeznek. A Telex cikke szerint azonban ez nem minden esteben igaz.

13+1 dolog, amit jó tudni a koffeinről Évszázadok óta fogyasztjuk különféle formában az 1,3,7-trimetil-xantint - azaz ha valakinek így nem ismerős, a koffeint - és a vele rokon vegyületeket. Mára a legelterjedtebb pszichoaktív anyaggá lépett elő, több milliárd ember étrendjének része nap, mint nap. Korábbi cikkünkben összegyűjtöttünk néhány érdekességet erről a vegyületről.

Nem mindegy, hogyan készítjük el a teát

A tea kapcsán az egyik gyakori tévhit az, hogy minél tovább áztatjuk a filtert, vagy a tealeveleket a vízben, annál erősebb lesz tőle az ital. Ennek viszont pont a fordítottja igaz: minél kevesebb ideig áll a vízben, annál erősebb lesz a tea. A tealevélből ugyanis a hő hatására a koffein szabadul fel elsőként, majd utána a tearubigin nevű vegyületcsoport. Ezek a vegyületek rákapcsolódnak a koffeinmolekulára, ami megnehezíti, hogy a receptoraink kapcsolódhassanak velük. Emiatt erősebb lesz az a tea, amibe csak rövid ideig lógattuk bele a leveleket - igaz, az íze sem lesz így az igazi. A teában lévő koffein egyébként lassabban szívódik fel, így hosszabban, kiegyensúlyozottabban fejti ki a hatásait is.

Tévhit, hogy az erősebb ízű kávé és tea jobban is élénkít. Fotó: Getty Images
Tévhit, hogy az erősebb ízű kávé és tea jobban is élénkít. Fotó: Getty Images

A kávé esetében is igaz, hogy az erősebb íz nem feltétlenül jár együtt nagyobb koffeinlökettel, ennél az italnál azonban az elkészítés módja már kevésbé befolyásolja, hogy milyen hatással lesz ránk. A kávébab az ízét elsősorban a pörkölésének köszönheti, minél tovább tart ez a folyamat, annál karakteresebb íze lesz az italnak. A sötét babból készült kávék ezért rendszerint keserűbbek, viszont több koffeint nem tartalmaznak, mint a világosabb szemek.

Több tanulmány is szól arról, hogy milyen egészséges tud lenni a kávéfogyasztás, többek között a benne lévő antioxidánsoknak köszönhetően. Túl nagy mennyiségben viszont függőséget okozhat, és káros lehet az egészségre. Az alábbi cikkünkben leírtuk, hogyan kávézhatunk okosan!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra