Algoritmus, amely előre jelzi, hogy nagy a baj

A vérkeringés összeomlására figyelmeztető algoritmust fejlesztettek a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) és a Berni Egyetemi Kórház kutatói.

Az intenzív osztályon a mérőműszerek folyamatosan szállítják a páciensek életfunkcióiról szóló adatokat. Ahhoz, hogy ezekből az értékekből és más orvosilag fontos információkból a javulásra vagy veszélyes elváltozásokra lehessen következtetni, időre és tapasztalatra van szükség. Az orvosok és ápolók ehhez a jövőben algoritmusoktól kaphatnak segítséget.

intenzív osztály, vérkeringés, vérkeringés összeomlása, egészségügyi állapot, algoritmus, életfunkciók
A vérkeringés összeomlására figyelmeztető algoritmust fejlesztettek ki. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Már a tünetek előtt jelez

Az új fejlesztés a tünetek jelentkezéséhez képest órákkal korábban felismeri kritikus keringési elégtelenséget az intenzív osztályon kezelt betegnél. A szakemberek a gépi tanulás módszereit és a berni kórház átfogó adatgyűjteményét alkalmazva fejlesztették ki a kritikusnak számító keringési elégtelenségeket idejében figyelmeztető jelzéseket.

A halál és a testi elmúlás tíz szakaszáról korábbi cikkünkben olvashat, kattintson ide!

Az algoritmusok és modellek az adathalmaz alapján az esetek 90 százalékában meg tudták jósolni előre a keringési rendellenességek jelentkezését. Az esetek 82 százalékában ez legalább két órával a tünetek megjelenése előtt történt, ami időt spórolt a személyzetnek az ellenintézkedések megtételére. Ehhez ráadásul a ténylegesen rendelkezésre álló orvosi információknak csupán töredéke is elegendő volt. Már 20 mérési érték - többek között a vérnyomás, a pulzus és a különböző vérből mért adatok - is elég volt, valamint figyelembe vették a páciens korát, illetve azt, hogy milyen gyógyszereket kapott.

Csökkenhet a téves riasztások száma

A kutatómunka célja többek között az, hogy csökkentsék az intenzív osztályokon a téves riasztások számát, illetve hogy időben riaszthassák a személyzetet a tényleg veszélyes komplikációk esetén. Az algoritmus tényleges alkalmazásához azonban még további fejlesztésekre van szükség. Az első prototípust klinikai tanulmányok során fogják tesztelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra