Nem mindegy, mikor fogan a gyerek

Friss kutatások szerint a koraszülés kockázatának szempontjából nem mindegy, melyik hónapban fogan meg a magzat, hiszen például a májusban fogantak körében tíz százalékkal megnő a koraszülés esélye.

A szakemberek szerint ennek az lehet az oka, hogy a várandós anyák január-februárban vannak a leginkább kitéve az influenza veszélyének, ami egy májusban fogant baba esetében már igencsak a terhesség végére esik, ezáltal könnyen idézhet elő idő előtti világra jövetelt.

Amint arról a tanulmányt készítő Janet Currie, a Princeton Egyetem Woodrow Wilson Iskolájának munkatársa beszámolt, őket is meglepte a tény, hogy az influenza és a koraszülés között ilyen közvetlen összefüggés van, ezért várandósság idején különösen ajánlott a betegség ellen védőoltást kérni.

A című lapban közzétett tanulmány során Currie és munkatársa, Hannes Schwandt nagyjából 647 000, az Egyesült Államok északkeleti részéről származó anyát kísért figyelemmel, akik közül valamennyien egynél több gyermeknek adtak életet. A szakemberek számos adatot feljegyeztek - többek között a gyermekek születési idejét, a terhességek hosszát, az anya súlyváltozását, rasszát, képzettségét és esetleges dohányzását -, ám hamarosan rájöttek, hogy csupán a több mint 1,4 millió testvérpár fogantatásának és születésének idejéből le lehet a koraszülést befolyásoló következtetéseket vonni.

Ennek alapján a kutatók megállapították, hogy a májusban fogant gyermekek esetében a terhességek utolsó harmadában igen nagy arányban voltak a kismamák kitéve az influenza veszélyének , aminek következtében ezekben az esetekben a koraszülések száma is emelkedett.

Ugyanakkor az is kiderült, hogy a nyáron fogant babák többnyire nagyobb születési súllyal jönnek világra, mint az év egyéb szakában fogantak, aminek az lehet a magyarázata, hogy a kismamák nyáron jobb minőségű étrendet fogyasztanak, mint egyéb évszakokban, így súlyuk is egészségesebben változik.

A legtöbb szakember mindazonáltal azon a véleményen van, hogy a fogantatás idejének megválasztása helyett többre megyünk azzal, ha a várandósság idején odafigyelünk arra, mit és mennyit eszünk, influenza idején pedig kezelőorvosunktól védőoltást kérünk. Ez már csak abból kifolyólag is jobb megoldásnak tűnik, hogy a terhességek nagyjából fele nem tervezett, hanem véletlen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra