Miért válnak hatástalanná a rákellenes gyógyszerek?

Brit tudósoknak sikerült fellebbenteni a fátylat a rákbetegség egyik leghalálosabb titkáról: a daganat ugyanis egyetlen személyben is eltérő formákban jelentkezhet!

Egyetlen daganat ugyanazon az emberen belül is rendkívül eltérő lehet, mert ugyanazon daganat különböző részei eltérő génekkel rendelkezhetnek. Ráadásul a mellkasra átterjedt daganat genetikailag teljesen eltérő lehet az eredeti vesedaganattól. A felfedezés azért óriási horderejű, mert a rákról hagyományosan azt gondolták, hogy olyan betegség, melynek során egyetlen sejt elburjánzása következtében létrejön egy tumor, amelynek mindegyik sejtje egyforma. Most kiderült, hogy a betegség ennél sokkal összetettebb. A genetikai változások megmagyarázzák, hogy az orvostudomány fejlődése ellenére miért okoz a rák ilyen sok halálozást, és miért állhat le hirtelen egy olyan gyógyszer működése, amely eleinte hatékonynak mutatkozott.

A Cancer Research UK kutatásában a londoni Royal Marsden kórház veserákos betegeinek szövetmintáit vizsgálták. Több szövetmintát vettek a fő vesedaganatból, és ezek génjeit egymással és a test más olyan területeiből vett szövetmintákkal is összehasonlították, ahová a daganat átterjedt. Az ugyanabból a betegből származó minták közül genetikailag nem volt két egyforma, még az ugyanabból a daganatból vett szomszédos minták is jelentős eltérést mutattak.

A szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője, Charles Swanton professzor úgy véli, az eredmények sokkal árnyaltabb képet adnak a rákról. Igaz, hogy a kutatás egyelőre korai szakaszában jár, a későbbiekben azonban az orvosok egy helyett valószínűleg több szövetmintát is vesznek majd a betegekből. Az adott beteg daganataiban közös mutációk, valamint a folyamat korai szakaszában bekövetkező mutációk azonosítása kulcsfontosságú lehet a sikeres kezelés szempontjából. A genetikai változások a daganatokban az idő előrehaladtával felhalmozódnak, ezért a korai diagnózis szintén létfontosságú.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra