Miért jobb az emlékezetünk csukott szemmel?
Kizárjuk a külvilágotHa nem jut eszünkbe egy fontos telefonszám, vagy elfelejtettük, hogy hova is raktuk a kulcsainkat, csukjuk be néhány percre a szemünket. Így ugyanis kizárhatjuk a külvilágot és jobban képesek leszünk felidézni az emlékeinket.
Ön sem emlékszik?
Elfelejti, hová is tette a kulcsait, nem jut eszébe, hogyan hívják a gyermeke tanítónőjét, gondolkoznia kell a bankkártyája kódján? A memóriazavarok időnként mindenkit érinthetnek, de szerencsére viszonylag ritkán áll ennek hátterében komoly idegrendszeri betegség. Tudjon meg többet, kattintson!
Az, hogy miért ilyen hatékony az emlékezet "felturbózásában" a csukott szem, különböző elméletek is vannak, az egyik szerint ilyenkor az agy részletesebb képeket képes alkotni arról, amire emlékeznie kell. Robert A. Nash pszichológus szerint azonban inkább az lehet a siker kulcsa, hogy így rengeteg olyan zavaró tényezőt kizárhatunk, amelyek elterelhetik a figyelmünket.

Szükséges agyi kapacitást is felszabadíthatjuk az emlékezéshez
A csukott szemes technikát régóta alkalmazzák a rendőrségi kihallgatásoknál, és bár a kutatás olyan emlékekre vonatkozott, melyek megszerzése és felidézése között rövid idő telt el, a szakemberek szerint ez a régebbi emlékek előhívásában is segítségünkre lehet. Lehunyt szemmel ráadásul olyan hétköznapi dolgokra is könnyebben emlékezhetünk, mint a bevásárlólistánk vagy éppen a bankkártyánk pin-kódja.
Nash tanulmánya a Legal and Criminological Psychology című szaklapban jelent meg.
Értékelje a cikket!