Miért gyakoribb idősebb korban a fogínybetegség?

A Queen Mary, University of London munkatársainak amerikai kutatócsoportokkal együttműködésben végzett kutatása magyarázatot ad arra, miért válik gyakoribbá idősebb korban a fogínybetegség.

A szaklapban megjelent tanulmányból az derül ki, hogy a fogíny egészségének romlása, ami az életkor előrehaladtával tapasztalható, a Del-1 vegyület szintjének csökkenésével áll összefüggésben. A szakértők szerint a Del-1 és annak az immunrendszerre gyakorolt hatásának alaposabb megismerése elősegítheti a súlyos fogínybetegség kezelését és megelőzését.

A periodontitisz (fog körüli gyulladás) a fogíny betegsége , ami vérzést és csontvesztést, hosszabb idő után pedig akár a fog elvesztését is okozhatja. A népesség körülbelül 20 százalékát érinti a szájüregben lévő baktériumokra adott túlzott immunválasz okozta rendellenesség. Az életkor előrehaladtával az emberek nagyobb valószínűséggel szenvednek gyulladásos megbetegedésekben, köztük fogínybetegségben is.

Az új kutatás során fiatal és idős egerekben vizsgálták a fogínybetegséget, és kimutatták, hogy a fogínybetegség az idősebb egyedekben megfigyelhető fokozott megjelenését a Del-1 szintjének csökkenése kíséri. Ez a fehérje azáltal korlátozza az immunrendszer működését, hogy megakadályozza a fehérvérsejteket abban, hogy hozzátapadjanak és megtámadják a szájüreg szöveteit.

Azokban az egerekben, amelyek nem rendelkeztek Del-1 fehérjével, súlyos fogínybetegség alakult ki, és a kutatók szokatlanul magas fehérvérsejt-szintet mutattak ki a fogínyszövetben. Amikor az egerek ínyét Del-1-gyel kezelték, a fehérvérsejtek száma csökkent, és a fogínybetegség és a csontvesztés is visszaesett. A kutatók úgy vélik, hogy az eredmények a fogínybetegség újfajta kezelésének illetve megelőzésének kifejlesztéséhez vezethetnek a jövőben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra