Mesterséges méhet hoztak létre

Folyadékkal teli mesterséges méh kifejlesztésén dolgoznak amerikai orvosok, remélve, hogy az eszköz segít megreformálni a súlyosan éretlen koraszülött babák kezelését, jelentősen javítva a túlélési esélyeiket.

Koraszülött bárányokon végzett vizsgálatokkal kutatóknak sikerült reprodukálniuk az anyaméhben lévő környezetet és a méhlepény funkcióit, ami lehetővé teszi a tüdő és más szervek kifejlődését. Az Egyesült Államokban évente nagyjából 30 ezer súlyosan éretlen - a 23. és a 26. terhességi hét között a világra jövő - baba születik. Ebben a korban az emberi csecsemő valamivel több mint 500 grammot nyom, tüdeje még képtelen megbirkózni a levegővel, és nagyon alacsonyak az életben maradási esélyei.

A koraszülött babák életben tarthatóságának alsó határát országonként eltérően határozzák meg. Ha a kicsi már életjeleket mutat, hazánkban megkezdik az ellátását. Mikortól tartanak életben egy koraszülött babát? Cikkünkben a válasz!

A nagyon éretlen babák halálozási aránya 70 százalékhoz közelít. Azok az újszülöttek, akik életben maradnak, egész életen át tartó problémákkal küzdhetnek.

"Ezeknek a csecsemőknek azonnal hídra van szükségük az anyaméh és a külvilág között" - mondta Alan Flake, a Philadelphiai Gyermekkórház sebésze, az új eszköz kifejlesztésén dolgozó csapat vezetője.

A nagyon éretlen babák egész életen át tartó problémákkal küzdhetnek
A nagyon éretlen babák egész életen át tartó problémákkal küzdhetnek

A kutatók célja olyan mesterséges méh kifejlesztése volt, amelyben a súlyosan éretlen koraszülött babák átvészelhetik az életben maradásuk szempontjából kulcsfontosságú heteket, mígnem a 28. hetet átlépve jelentősen javulnak túlélési esélyeik. A szakemberek három éven át dolgoztak a most bemutatott mesterséges méhen, és reményeik szerint az eszköz tíz év múlva már bevethető lesz.

A prototípus jól működik

A Nature Communications című szaklap aktuális számában ismertetett legfrissebb tesztekben a kutatók hat koraszülött - nagyjából a 23. vagy 24. terhességi hétre megszületett emberi csecsemő fizikai adottságaival rendelkező - bárányt helyeztek a berendezés legújabb prototípusába, ahol az állatok jól fejlődtek. "A magzati tüdő folyadékkal teli környezetben működik. Mi szimuláljuk ezt a környezetet, lehetővé téve a tüdő és egyéb szervek kifejlődését" - mondta Marcus Davey, az egyik kutató. Flake és csapata jelenleg a rendszer finomításán dolgozik, majd az eszköz méretét is csökkentik, tekintve, hogy egy újszülött baba nagyjából harmad akkora, mint egy koraszülött bárány.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra