Meglepő okok, hogy miért felejtünk
Az emlékezés titkaiEgy új tanulmány szerint teljesen normális folyamat, hogy bizonyos dolgokra emlékszünk, míg egyéb történéseket egyszerűen elfelejtünk.
A birminghami egyetem és a Cambridge-ben működő Brain Sciences kutatói felfedezték, hogy az emlékek szándékos visszahívása nem is olyan egyszerű. Egy adott cselekedet lehet az oka annak, hogy korábbi emlékeket elvesztünk, másokat megjegyzünk.
Mi a demencia?
Az életkor előrehaladtával az agyi idegsejtjeink száma folyamatosan csökken, a felidéző működések meglassulnak. Normál esetben is bekövetkezik a gyors képzettársítás képességének csökkenése, ezt azonban az élet során felhalmozódott tapasztalatok és bölcsesség képes ellensúlyozni. Az életkor előrehaladtával - bár nem törvényszerűen -, előfordulhat feledékenység, de ez normál esetben nem romlik. Demenciáról (értelmi hanyatlásról, elbutulásról) akkor beszélünk, ha az intellektuális képességek betegség következtében hanyatlanak. Tudjon meg többet a betegségről, kattintson!
A tanulmány azt is kimutatta, hogy ez a mechanizmus nem korlátozódik meghatározott típusú emlékekre, hanem az összes memóriafajtát érinti. Valójában azonban az emberek emlékezőtehetsége egyénileg is változik. A kutatók úgy gondolják, hogy minden ember agya egyénileg képes szabályozni ezt a fajta felejtési mechanizmust.
Dr. Wimber szerint a tanulmány rávilágított arra, hogy a felejtésnek van egy hihetetlenül nagy haszna, méghozzá az, hogy agyunk megpróbálja leküzdeni a negatív emlékeket. Így a szakemberek lehetőséget kapnak arra, hogy olyan területen alkalmazzák ezt a felfedezést, ahol valóban segíteni tudnak az embereken.
Mindettől függetlenül fontos, hogy fejlesszük memóriánkat, emlékezőtehetségünket.

A felejtés néhány trükkel megelőzhető
Íme, 4 memóriajavító tipp!
- Legyen aktív. Az agy is egy izom, amit edzeni kell. Fejtsen keresztrejtvényt, tanuljon nyelvet, játsszon memóriajátékokat, amelyek segítenek megőrizni az agy aktivitását. A rendszeres aerob testmozgás is fontos. Ez a fajta mozgás ugyanis aktivizálja a hippokampuszt, ami az emlékezésért és a tanulásért is felelős része agyunknak.
- Ismételjen. Nem emlékszik a nevekre, címekre? Erősítse meg agyában az adott emléket azzal, hogy ahányszor hallja megismétli azt, használjon asszociációkat, hogy még erőteljesebbé tegye az emléket.
- Aludjon. Az alvás fontos szerepet játszik abban, hogy az emlékek megragadjanak az agyban. A túl kevésalvásösszefüggésbe hozható az agy csökkentő tanulási képességével és a feledékenységgel.
- Rendszerezzen. Könnyebb megjegyezni az adott eseményeket, határidőket, ha szervezetten kezeli az információkat. Írja fel a találkozók időpontját, ezzel is ismétel, és elősegíti a visszaemlékezést. Az elektronikus naptárak a számítógépen vagy az okostelefonon mindig kéznél vannak. Használja a hangfelvevő funkciót is, hogy jobban meg tudja jegyezni a teendőket.
Értékelje a cikket!