Megdöbbentő, de ez is befolyásolja génjeinket
Az amerikai Northwestern Egyetem kutatásának eredményei megcáfolják a génekről alkotott elképzelést, miszerint azok az emberi test fogantatáskor rögzült, állandósult jellemzőit hordozzák magukban.
Megdöbbentő jelenségre lettek figyelmesek az amerikai kutatók az emberek génjeivel kapcsolatban: az eredmények szerint a szegénység génjeinkbe is beágyazódik.
Ezek befolyásolják az egészségünket
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a társadalmi-gazdasági helyzet erőteljesen befolyásolja az ember egészségét és betegségekre való hajlamát, az egyenlőtlenség pedig mindenütt jelenlévő stresszfaktor az emberi populációra nézve.

Az alacsony képzettség és jövedelem magasabb kockázatot jelent a szívproblémák, a diabétesz, valamint többféle daganatos és fertőző betegség kialakulására nézve. A rosszabb társadalmi-gazdasági helyzet továbbá kapcsolatba hozható olyan fiziológiai folyamatokkal, amelyek hozzájárulnak többek között a krónikus gyulladások, azinzulinrezisztenciaés a kortizol diszreguláció kialakulásához.
A génekben is nyomot hagy a szegénység
A leggazdagabb és legszegényebb emberek várható élettartama közötti szakadék óriási: az Egyesült Államokban a nők esetében több mint tíz, a férfiak esetében tizenöt év. A további részleteket itt olvashatja el!
Az amerikai kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a szegénység beágyazódik a génekbe is. Felfedezésük szerint az alacsony társadalmi-gazdasági helyzet összefügg a DNS kémiai módosulásával több mint 1500 génben, mintegy 2500 helyen. A szegénység tehát az örökítőanyag génjeinek mintegy tíz százalékában nyomot hagy.
Köztudott, hogy a társadalmi-gazdasági helyzet az egészség fontos meghatározója, de nem ismertek azok az alapmechanizmusok, amelyek segítségével testünk "emlékszik" a szegénység élményére. A fejlődés során megtapasztaltak viszont testet öltenek a génekben, szó szerint formálják szerkezetét és funkcióit - mutatott rá Thomas McDade antropológus, a tanulmány vezető szerzője.
Még a kutatót is meglepte, hogy ilyen sok a kapcsolat a társadalmi-gazdasági helyzet és a DNS kémiai módosulása között, ilyen nagyszámú génben. "Ez a mintázat egy olyan potenciális mechanizmusra hívja fel a figyelmet, amely által a szegénység hosszan tartó hatást fejthet ki fiziológiai rendszerek és folyamatok széles körére" - emelte ki a szakember.
Értékelje a cikket!