Másodperceken múlhat az életünk

A becslések szerint évente 800 ezer ember kap szívrohamat az EU-ban és sajnálatosan csak körülbelül 8 százalékuk éli túl, a tragédiák jelentős része pedig azért történik, mert a mentő nem ér el időben a pácienshez.

Míg egy tízperces kiszállás elméletben nem hangzik soknak, az agyi leállás 4-6 perccel követheti a szívrohamot, úgyhogy gyakorlatilag minden egyes másodperc számít. Ezekben a helyzetekben segíthet az Alec Momont Ambulance Drone.

Szúrás, fájdalom a karokban és a mellkasban, émelygés, nyirkos és hideg bőr - a nőknél ezek mind a szívroham előrejelzői lehetnek. Ha ilyet tapasztal, azonnal orvoshoz kell fordulni. Tudjon meg többet , kattintson! A 96 km/h sebességgel repülő, defibrillátorral felszerelt készülék akár egy percen belül is elérheti célját. Hogy a bizonyos cél pontosan hol van, a drón számára úgy derül ki, hogy a páciens vagy segítője okostelefonjának GPS-jelét követi - és ha a helyszínen tényleg van segítő, a túlélési arány 80 százalékra ugorhat.

A drón jelenleg egy diplomaprojekt, de Alec Momont folytatni kívánja megvalósítását és reméli, hogy öt éven belül tényleg emberi életeket menthet. Jelenleg a készülék ugyanis 20 ezer dollár körüli áron mozog, így a megbízható, de jóval olcsóbb változat előállítása további technikai munkát igényel.

A szívroham is túlélhető, ha odaér  időben a mentő

Az életmentő drón ugyanakkor számos gyakorlati problémát is felvet: alagutakban vagy liftekben is történhetnek balesetek, ezeken a helyeken pedig gyakran nincsen térerő; ezekről a helyekről még egy mentőt is nehezebb felhívni . Ha ez nem lenne elég: az orvosi szolgálatnak arra is figyelnie kellene, hogy a drónok a nap minden pillanatában fel legyenek feltöltve, hogy ne az életmentési folyamat közben merüljenek le.

Mindemellett a drón propellerje is életveszélyt jelenthet, hiszen voltak már dróntulajdonosok, akiket saját repülő eszközük végzett ki, így ezen eszközöket - akár automatikus, akár manuális irányítás alatt vannak - olyan precízióval kell irányítani, hogy maga a berepülés ne okozzon még nagyobb problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatar kialakulása sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra