Lehetséges az emlékek beültetése

Nem csak a tudományos fantasztikus filmek fikciója a hamis emlékek beültetése, ez valóban lehetséges. Egy neves kriminálpszichológus azt is elárulta, miért emlékszünk mindig egy kicsit másképp a történtekre.

Akárhányszor elmondunk egy történetet, mindig egy kicsit másként mondjuk, és ebben máshol hallott, olvasott és látott apróságok is közrejátszhatnak, amelyeket apránként beemelünk a memóriánkba, míg a történet ettől megváltozik, de mi biztosak vagyunk benne, hogy úgy történt. Hamis memória például az is, ha a szüleink elmesélései alapján úgy gondoljuk, nekünk két és fél éves korunk előttről is vannak emlékeink . Ez biológiailag lehetetlen, emlékeink csupán a szülők meséi alapján alakultak ki a későbbiekben.

Ha emlékezni akarunk valamire, hangosan ki kell mondanunk, állítja egy új kanadai tanulmány. Hogy ez miért segíthet, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Ezt a módszert az igazságszolgáltatásban is ki lehet használni, ártatlan emberek kerülhetnek börtönbe, ha ilyen módszerek áldozatai lesznek - emelte ki Julia Show kriminálpszichológus, aki a memória illúziójáról írt könyvet. A szakember az őt faggató újságírót is megtévesztette egy trükkel: tíz, gyógyításhoz köthető szót mondott fel neki, majd elterelte egy számtani feladattal az újságíró gondolatait, végül pedig megkérte, hogy mondja vissza az említett szavakat. Ő néhány helyes szó után a doktort is megemlítette, ami nem is szerepelt a listán, csupán egy hamis emlék - írja a Hvg.hu .

Az emlékek módosításához két dolog szükséges: a képzelt eseményeket és a megtörténteket állandóan keverni, amikor beszélgetnek az alannyal, másrészt pedig elnyerni a bizalmát, hogy higgyen nekünk. Erre például jó módszer, ha felhívják a szüleit, és egy gyerekkori csínytevésről tudomást szereznek, aztán ezzel is szembesítik az alanyt.

Az emlékek módosításához a képzelt eseményeket és a megtörténteket kell állandóan keverni

Hetekig tényekről beszélgetnek, de ezeket keverik a fikcióval, mindig ismételtetnek vele olyan eseményeket, amelyek meg sem történtek. Pár hét után már úgy gondolják az alanyok, tényleg megtörtént az, ami valójában nem. Londoni vizsgálataik szerint többhétnyi munkával és ismétlődő vallomásokkal el lehet jutni addig, hogy valaki úgy érezze, megtörtént valami, ami valójában nem. A kriminálpszichológiának ezért már az is dolga, hogy ezt kiszűrje.

Bizonyos esetekben - például egy súlyos trauma feldolgozásánál - hasznos lenne, ha emlékeket ki is lehetne venni az ember tudatából, ez azonban a kriminálpszichológus szerint nem lehetséges. Az adott emlék ugyanis érzelmeket generál, amelyek megmaradnak.

Forrás: Hvg.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra