Legyőzhető a gyógyszernek is ellenálló, halálos baktérium

Mivel a legjobb antibiotikumok lassan csődöt mondanak, a tudósok a természetben előforduló enzimek felé fordulnak a Staphylococcus baktériumok terjedésének megakadályozásában. Úgy tűnik, már a megfelelő mennyiség előállítása sem okoz gondot a tudósoknak.

A Rockefeller Egyetem kutatói ennek megoldására olyan lizint hoztak létre, amely egerekben nemcsak elpusztította a többszörösen gyógyszerrezisztens Staphylococcus aureust (MRSA), de a hagyományos, eddig a rezisztencia miatt nem használt antibiotikumokkal is együttműködik.

Vincent Fischetti, a Bakteriológiai és Immunológiai Laboratórium vezetője munkatársaival már öt éve próbálkozik olyan lizin kifejlesztésével, amely a Staphylococcusokra specifikus, de mindig ugyanazzal a problémával találták szembe magukat. Bár sikerült nagyobb mennyiséget létrehozniuk, az enzimek mindig összetapadtak, oldhatatlan csomót képezve.

A lizinek, melyek a baktériumokat évmilliárdok óta megfertőző vírusokból származó fehérjék, két fő alkotórészből állnak. Az egyik rész felismeri a megfertőzendő baktériumtörzset, míg a másik molekuláris fúróként működve lukakat fúr a baktérium sejtfalába, ezzel elpusztítva azt. A két komponens olyan gyorsan és hatékonyan dolgozik, hogy a baktériumoknak esélyük sincs rezisztenciát kifejleszteni ellene.

Fischetti és csapata 20-25 különböző Staphylococcus-specifikus lizinből hozott létre olyan változatot, amely elegendő mennyiségben termelődve nem csapzódott össze. Ezt ClyS-nek (Stpahylococcus-specifikus kiméra-lizinnek) nevezték el. "Az antitestek nem tudják semlegesíteni és nem kezelik idegen fehérjeként, így az enzim nagyon hatékony" - mondta el Fischetti.

A ClyS segítségével nemcsak a potenciálisan halálos MRSA ellen vehetjük fel a harcot, de leporolhatunk számos olyan antibiotikumot, amely ellen a baktérium rezisztenssé vált. Például oxacillinnel együtt adva a ClyS szinergistaként viselkedik, ez lehetővé teszi, hogy mindkét szert nagyon alacsony dózisban adhassuk, csökkentve ezzel a költségeket.

A tanulmány az Antimicrobial Agents and Chemotherapy folyóiratban jelent meg.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra