Ki tanulhat a saját hibájából?

A különböző életkorú gyerekek másképp tanulnak. Nyolcévesen még inkább a dicséret hat, a tizenkét évesektől már elvárható, hogy odafigyeljenek az elkövetett hibákra - derül ki a Leideni Egyetemen végzett kutatásaiból.

A kiskamaszok már jól hasznosítják, ha hibáikra figyelmeztetik őket, a felnőtt korosztály pedig még hatékonyabban alkalmazza a hibákból való okulás stratégiáját - derül ki az Eveline Crone vezette leideni kutatócsoport eredményeiből. A tanulási folyamat eltérő voltát a megfelelő agyi területek aktivitásának mérésével sikerült tetten érni.

Korábbi vizsgálatok már kiderítették, hogy a nyolc évesek esetében nem hatékony a figyelmeztetés, azt követően is túl sokszor követik el ugyanazt a hibát. Most az egyes korosztályok tanulási stratégiájának vizsgálatánál MRI segítségével is rögzítik az érintett agyterületek aktivitását.

Azok az agyi régiók, amelyek az úgynevezett mentális kontrollért felelősek, a 8-9 éveseknél sokkal erősebben reagálnak a dicséretekre, a szidásnál viszont szinte semmi aktivitást nem mutatnak. A neurológus kutatók azt is megállapították, hogy a 12-13 éves és 18-25 éves korosztálynál pont fordítva zajlik a jelenség: a mentális kontrollért felelős homlok- és halántéklebenyi területek erősen reagálnak a negatív visszajelzésekre, és csak alig a pozitívokra.

A vizsgálathoz egyébként számítógép képernyőjén megjelenő feladatokat alkalmaztak, melyek megoldásaként a kísérleti alanyoknak egy szabályt kellett felismerniük. A helyes választ egyszerű pipa, a helytelent egy kereszt jelezte a résztvevőknek.

A kutatók maguk is meglepődtek az eredményen, mert azt várták, hogy a nyolc és tizenkét évesek esetében lényegében ugyanolyan működést fognak találni, csak az idősebbeknél némileg kifejezettebb lesz.

A pszichológusok az eredményeket azzal magyarázzák, hogy a hibákból való tanuláshoz és a belátáshoz szükséges az a lelki érettség is, amivel az ember már képes feldolgozni saját tökéletlenségét.

Forrás:
www.jneurosci.org/

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra