Kész diliház a Trónok Harcában
Főszereplők és fő pszichés betegségekA Trónok Harcának világa tele van erőszakkal, és hatalmi játszmákkal. Westeros lakói a stressz legváltozatosabb formáinak vannak kitéve, különösen azok, akik a társadalom legfelső rétegében befolyással kívánnak lenni a hét királyság sorsának alakulására. Ennyi lelki feszültség nem csoda, hogy a betegségek, különösen a pszichés torzulások egész sorozatát hozza a felszínre.
Cersei Lannister
Cerseit a szélsőséges megnyilvánulásokról ismert borderline személyiségzavarra utaló vonások jellemzik: túlságosan kötődik a gyermekeihez, kiváltképpen Joffreyhoz. Segít neki megszerezni és megtartani a hatalmat, mert fontos akar maradni a számára. De ezek a jellemzők a legvilágosabban a Jaime-hez fűződő kapcsolatában jelennek meg: "Utállak, ne hagyj el!" játékot játszanak oda-vissza. És persze, a szexuális kapcsolat is a borderline vonást erősíti. Vonzódik a kockázatos viselkedés, azaz bármi felé, ami felszabadítja az endorfinok. Kockázatos szex, szerencsejáték, drog: az agy megoldásként regisztrálja ezeket a dolgokat, nem pedig a kockázatokként. Cersei szép és hatalma van. bárkit megkaphat, akit akar, de a helytelen szexuális kapcsolatra van szüksége a bátyjával.Joffrey Baratheon Joffrey-t kiskorától arra nevelték, hogy egyszer uralkodni fog, és senki sem érhet fel hozzá, azaz bárkivel bármit megtehet, s nem kell a tetteit megbánnia, hiszen az a gyengeség jele lenne. Valószínűleg veleszületett hajlama (ennek szüleinek vérfertőző kapcsolata is forrása lehetett) is hozzásegítette, hogy minden kétséget kizáróan, az egyik leggyűlöltebb karakter legyen a sorozatban könyörtelen kegyetlensége révén, amely mögé diagnózis is felállítható.

Joffrey Baratheon, egy minden határt túllépő szadista pszichopata
Joffrey kegyetlensége abból táplálkozik, hogy szörnyű cselekményei a saját személyes nyereségét vagy szórakozását szolgálják, miközben a bűntudat teljes és tökéletes hiánya kiteljesíti az antiszociális személyiségzavarát. Ily módon ő egy minden határt túllépő szadista pszichopata.
Tyrion Lannister
Annak ellenére, hogy intelligenciája és bátorsága igen népszerűvé teszi, Tyrion sem kerülhette el családja narcisztikus személyiségzavarokkal terhelt örökségét. Szeszélyes és elég önző karakter, aki megszerzi, amit akar. Ő egészségesebb sok mindenben, mint a nővére és az apja. Nem véletlen, hogy jó a kapcsolata szintén kiegyensúlyozottabb bátyjával, Jamie-vel. Westeroson az iszákosság nem ritka, de Tyrion tényleg komoly alkoholproblémával küzd. Az alkohol megváltoztathatja a hangulatát, amit terápiás szexszel is igyekszik karbantartani.Theon Greyjoy
Theon a Stark gyerekekkel együtt nőtt fel, de állandóan emlékeztetett arra, hogy ő maga nem tagja a családnak, és ezért nem volt egyenlő a körülötte lévőkkel. Ez a megkülönböztetés előmozdította a heves vágyat, hogy bizonyítson magának. A Boltonok fogságában megtörik, korábbi személyisége elemire hullik, megsemmisül, s állati szintre süllyed.A kezdeti grandiózus önhittsége, saját különlegességébe vetett hite kimeríti a nárcisztikus személyiségzavar kritériumait. De az olyan traumatikus események, mint a kínzás és kasztrálás, hatására feladta régi önmagát. Helyzetének minimális javulása után a Stockholm-szindróma (amikor az elszenvedett kínok ellenére valamifajta kötődés alakul ki benne a fogva tartói iránt) jelei tapasztalhatók nála. Amiben szenved végül is egyfajta disszociatív zavar, identitászavar (hiszen két saját névvel létező elkülönült személyisége van, talán külön emlékezettel is).
A Trónok harca világában rengeteg az egészséggel kapcsolatos probléma a háborús körülmények, a gyenge higiéné a korlátozott ismeretek és a sajátos szokások miatt. Megvizsgáltuk, hogy milyen közegészségügyi állapotokkal kellene szembenéznie annak, aki a hét királyságba költözne. Cikksorozatunk további részei:
Milyen betegségekkel küzdenek a hét királyságban?
Mi az a szürkehám-kór?
Vérfertőzés és őrület a Trónok Harcában
Vérfertőzés és őrület a Trónok Harcában.
Sandor Clegane
Sandor Clegane, "A véreb" Westeros egyik legvadabb harcosa, aki azonban mindig csak a második lehet idősebb fivére, a hatalmas termetű kegyetlen gyilkológép, Gregor "A hegy" mögött. Amikor 6 éves korában Sandor elcsent bátyjától egy játékot, az bosszúból az arcát egy parázstartó edénybe nyomta.A Véreb történetét megalapozza a gyermekbántalmazás és elhanyagolás, ami nem csak testvére kegyetlenkedéseit jelenti, hanem azt is, hogy apja nem volt hajlandó együttérzést mutatni vele. Ez gyermekben szélsőséges érzelmi zavart okozott, s valahányszor szembekerült a tűzzel, még felnőttként is jelentős érzelmi megingást okozott, ami végső soron megfelel a poszttraumás stressz betegség (PTSD) tünetének.
Sandor egészségtelen kapcsolatot alakított ki az alkohollal is, amelyet bármilyen bizonytalan helyzetben vagy pillanatnyi érzelmi nyugtalanság esetén nem volt rest használni. A PTSD-től szenvedők gyakran alkoholt vagy kábítószert használnak, hogy megbirkózzanak a a visszatérő rémképekkel és a trauma egyéb következményeivel.
Arya Stark
Arya a PTSD tüneteit mutatja, túlélési üzemmódba kapcsol, amikor mantrázza a listát, s visszajátssza az összes traumát, ami történt vele. Az agya nem racionálisan működik, ott ragadt az érzelmi ingoványban, amelyben a harag és afélelemuralkodik folyamatosan.Az állandó túlhajtott készenlét, hipervigilancia, egy olyanfajta túlérzékenység jellemzi, amely a súlyosnak és a kevés idő miatt kivédhetetlennek ítélt a kockázatok miatt kapkodó megoldásokat szül. A Vérebbel való közös utazásuk során ez az állandó bizalmatlanság tette őket megfelelő társsá. A PTSD hatásai Braavosban, a sokarcú isten templomában idővel enyhülhetnek.
Havas Jon
A Stark család javarésze depressziótól szenved. Sansa egyértelműen depressziós, de depressziós vonásokat mutat Catelyn is. És Jon Snow, aki rengeteg veszteséget tapasztalt meg fiatal kora ellenére, amely a depressziót kiválthatja. Az elszigetelten és zord körülmények között élő embereknél a depresszió szezonális is lehet. Jon Snow talán úgy érzi, hogy milyen jó lenne mindent hátrahagyva visszavonulni a napfényes Dorne-ba. De a kötelesség miatt nem menekülhet az őt nyomasztó közelgő és jelenlévő problémák illetve a múltbeli veszteségeinek (elvesztett családja, elvesztett szerelme, levesztett bajtársai) emléke elől.Forrás: Trónok Harca, Psychology Today, MTV