Hogyan kerülhet féreg az agyunkba?

Galandférget operáltak ki egy nő agyából, négy évvel Kínába tett látogatása után. Az állat lárvája fertőzött vízből kerülhetett a szervezetébe. Fertőzése igen ritkának számít, vannak azonban olyan paraziták is, amelyek gyakrabban fertőzik meg az embert.

Bizonyos paraziták, ha valamilyen módon bejutnak a szervezetünkbe, szabadon közlekednek a szöveteink között: elérhetnek a szemeinkbe, leggyakrabban pedig az agyunkban kötnek ki. Itt megtelepszenek, növekednek, és mozognak a fejünkben. Éppen ez történt azzal a brit nővel is, akinek kínai útja után a CNN .

"Nagyon kevés dolog mozog az agyban, ez a valami pedig mozgott az agy egyes részei között" - mondja Dr. Effrossyni Gkrania-Klotsas, a nő kezelőorvosa.

A bélrendszer élettere számtalan apróbb-nagyobb élőlénynek. Nemcsak mikrobák, hanem rendszertanilag magasabb rendű paraziták, például férgek is gyakran találhatók itt, nem egyszer súlyos veszélyt okozva. Tudjon meg többet, kattintson! Kínában, Dél-Koreában és Japánban gyakoribbak a Spirometra erinaceieuropaei nevű férgek. A nő egy kínai utazása után észlelte az első tüneteket, négy évvel azelőtt, hogy fölfedezték volna az agyában a parazitát. A tünetei (például fejfájás) alapján először tuberkulózissal kezelték, de az állapota nem javult. Újabb tünetek jelentkeztek: rohamai voltak, és gyengének érezte a lábait. Ez azzal volt magyarázható, hogy a féreg az agyának más területeit nyomta. Ekkor már rájöttek, hogy galandféreg-fertőzése, sparganosisa van. Erre gyógyszeres kezelés nem ismert: a férget minél előbb el kellett távolítani az agyból műtéti úton.

A galandféreg parazitái fertőzött vízzel is bekerülhetnek a szervezetbe

1953 és 2013 között mindössze 300 Spirometra-fertőzés ismeretes; Ázsiában valószínűleg gyakoribb a fertőzés, de pontos adatok sem a férgekről, sem pedig a fertőzéses esetekről nincsenek. A galandféreg genomját azonban nemrégiben leírták, és az is kiderült, hogy igen bonyolult életciklusban fejlődik a parazita. Kifejlett férgek szinte kizárólag kutyák és macskák bélrendszerében találhatóak. De ezek az állatok terjeszteni tudják a férgek petéit, megfertőzve ezáltal például a vizeket. A vízből a lárvák bejuthatnak a vízben élő állatokba is: ráffélékbe, békákba, kígyókba. Az ember pedig úgy fertőződhet meg, ha egy-egy ilyen fertőzött állattal kapcsolatba kerül.

A brit nő a feltételezések szerint Kínában fürdés közben nyelhetett egy kis vizet, amely szerencsétlenségére fertőzött volt. Így került a szervezetébe a féreg. A lárva állapotú állat az agyban cisztákat alakíthat ki, és azokba ágyazódva élhet tovább: károsítva ezzel a szöveteket, ami vakságot, bénulást, de akár halált is okozhat.

Mivel a fertőzés igen ritka, nincs kifejlesztve kifejezetten erre a féregre ható gyógyszer - ez senkinek sem érné meg. De vizsgálatok során más parazitákkal való hasonlóságukat kutatva kiderülhet, mely létező gyógyszerek lehetnek alkalmasak a galandféreg okozta fertőzésre. A brit nő agyából kiműtött állat mintáinak segítségével pedig a fertőzés diagnosztikájában is nagy előrelépést tehetnek a kutatók.

A Spirometra erinaceieuropaei ugyan igen ritkán okoz fertőzést, vannak azonban más galandférgek, amelyek gyakrabban okoznak betegséget. Három ismert galandféreg-faj okoz agyi fertőzést. Közülük az egyik a sertéshúsban található Taenia Solium. Ezt kétféleképpen lehet elkapni. Vagy úgy, hogy az ember félig nyersen fogyasztja el a fertőzött állat húsát; ennek az az eredménye, hogy az ember bélrendszerébe kerül a kifejlett állat (ezt taeniasisnek nevezik). Vagy pedig úgy, hogy a lárva állapotú állat kerül a szervezetbe fertőzött állat vagy ember ürülékéből. Ha a lárva állapotú állat az idegrendszerbe, így az agyba kerül, neurocysticercosist okoz. Utóbbi gyakori tünetei az epilepsziás rohamok.

A fertőzés olyan területeken gyakoribb, ahol elégtelenek a higiénés körülmények: ha nincs mód kezet mosni, az ember még saját magát is megfertőzheti a lárvát a székletéből újra a szervezetébe juttatva. A legtöbb ilyen fertőzés Latin-Amerikában, Afrikában és Ázsiában fordul elő a WHO adatai szerint. Ez a fertőzés egyébként gyógyszeresen jól kezelhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra