Hogyan érezzük a Föld mágneses mezejét?

Hogyan képesek érzékelni a mágnesességet az állatok, ha nincs szervük, amellyel észlelhetnék? És hogyan vagyunk képesek érzékelni mi, emberek?

A University of Texas kutatói most úgy gondolják: közelebb vannak a megoldáshoz, az állatok területén legalábbis.

A szem a hátsó részén belül elhelyezkedő retina érzékeli a szembe vetült fényt, majd érzületként továbbítja az agyba. Ez az ideghártya a szem egyik legérzékenyebb, sérülékenyebb része, többféle elváltozás, betegség fenyegeti. Kattintson! Földigilisztákat figyelve döbbentek rá ugyanis, hogy a nedvességet és a szén-dioxid-szintet érzékelő idegsejtjeik végén van egy másik receptor, amellyel a mágnesességet észlelik. Ez pedig alkalmas arra is, hogy testüket a megfelelő irányba mozgassa.

Ez a “mágneses navigációért” felelős szenzor vélhetően más állatfajok idegrendszerében is megtalálható a kutatók szerint, ugyanis számos faj agyi felépítése hasonló. Jon Pierce-Shimomura, a kutatócsoport tanulmányát jegyző tag elmondta: ugyanezen mechanizmus valószínűleg a pillangók, illetve a madarak idegrendszerében is felfedezhető.

Retinánkban érezhetjük a Föld mágneses mezejét

Az emberek esetében azonban a tudomány még más állásponton van: a University of Massachusetts Medical School kutatói ugyanis több éve publikálták kutatásukat, amely szerint lehet egyfajta retinánkban található fehérje adja. Ez muslincákba átültetve képes volt érzékelni a mágneses mezőket, tehát a kutatók úgy vélik: a fehérje általánosságban véve magnetoszenzoros képességű, de azt nem tudják pontosan megmondani, hogy az emberi szervezetben pontosan miként működik a fehérje.

Az elmúlt évek laboratóriumi kísérletei még az állati, illetve emberi szemmel kötötték össze a mágnesesség érzékelését: az említett fehérje, amely az emberi retinában található, pedig csak a kék fény hatására jelentkezik, ami természetesen további kérdéseket is vet fel arra ézve, hogy minek hatására alakult ki ez bennünk.

A University of Texas kutatói jelenleg azt állítják, hogy úgy tűnik: a talajban élő organizmusokban igencsak fejlett képességről van szó. Míg korábban viszonylag sok állatfajnál észlelték azt, hogy érzékenyek a Föld mágneses mezejére , ez az első olyan kutatás, amely specifikusan rámutat arra a pontra, ahol ez a mező érinti az idegrendszert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra