Frontális vagy titkos támadás?

Miért van az, hogy a Mycobacterium tuberculosis mindössze tíz sejttel is képes tuberkulózist okozni, míg a Vibrio cholerae esetében a gazdaszervezetnek akár tízmillió sejtet is el kell fogyasztania ahhoz, hogy kialakuljon a kolera?

Ezt a kérdést vizsgálták a francia Pasteur Intézet és a lisszaboni Gulbenkian de Ciencia Intézet kutatói a PLoS Pathogens szaklapban megjelent kutatásukban. A kutatók kimutatták, hogy a gazdaszervezet immunsejtjeinek megszállására és elpusztítására képes baktériumoknak nagyobb a fertőzőképessége, a mozgékonyabbak, amelyek gyorsabban szaporodnak és kommunikálnak egymással viszont kevésbé fertőzőképesek, vagyis több baktériumsejtre van szükség a fertőzés kiváltásához. Ezek az eredmények segítenek a baktériumok fertőzőképességével kapcsolatos minták mélyebb megértésében, továbbá pontosabb előrejelzést tesznek lehetővé a kórokozók fejlődésével kapcsolatban.

Annak ellenére, hogy a kórokozók rengeteg módszert vesznek igénybe emberi gazdaszervezetük kihasználására, a kutatók a francia Eduardo Rocha és a portugál Francisco Dionísio vezetésével a közös elemeket vizsgálták a távoli rokonságban álló baktériumok által alkalmazott mechanizmusokban. A kutatók 48 baktérium kórokozóra vonatkozó szakirodalmat vizsgáltak át, és összevetették a különböző bakteriális tulajdonságokat (motilitás, az immunrendszerrel kialakított kölcsönhatás, növekedési arány) az ID50 értékükkel. Ez az érték azt a minimális baktériumsejt számot mutatja, amely a fertőzött gazdaszervezetek 50 százalékában a fertőzés kiváltásához szükséges.

Az eredmények azt mutatták, hogy a fagociták elpusztítására vagy felforgatására képes baktériumok 250 körüli ID50 értékkel rendelkeznek. A többi baktérium azonban 30 millió körüli ID50 értékkel rendelkezik, vagyis kevésbé fertőzőképesek. Ezek a baktériumok nagyon mozgékonyak, gyorsan szaporodnak, és a lokális denzitásérzékelés révén képesek kommunikálni más baktériumokkal.

Joao Gama, a tanulmány vezető szerzője szerint a kórokozó baktériumok és a gazdaszervezet közötti harcban egyes baktériumok frontálisan támadnak, míg mások rejtett támadást intéznek, a gazdaszervezet immunrendszerét manipulálva. A kutatásban alacsony ID50 számmal rendelkező (fertőzőképesebb) baktériumok a rejtőzködő támadók, a magas ID50 értékkel bíró baktériumok pedig a frontális támadók csoportjába tartoznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra