Fehérje védene meg az Alzheimer-kórtól?

A Scripps Kutatóintézet kutatói szerint létezik egy fehérje - a transztiretin (TTR) -, mely megvédhet az Alzheimer-kór kialakulásától, illetve segíthet a kialakult betegség gyógyításában - írja a Proceedings of the National Academy of Sciences.

Joel Buxbaum professzor, a kutatás vezetője maga is meglepődött eredményeiken, melyek szerint a TTR a szívben elősegíti, míg az agyban gátolja az Alzheimer-kór kialakulásárt felelős amiloid nevű anyag lerakódását. Buxbaum professzor hosszú évekig tanulmányozta a szív amiloidózisát, és eközben jött rá, hogy a TTR-nek talán fontosabb a szerepe a központi idegrendszerben, mint a szívben. Az agyban a béta-amiloidok képeznek lerakódó aggregátumokat, melyek a szívre nincsenek hatással. Eddig a kutatók - most már úgy tűnik, érdemtelenül - elhanyagolták a TTR agyban játszott szerepének a vizsgálatát.

Buxbaum professzor és csapata Alzheimer-kór kialakulására programozott génmódosított egereken vizsgálták a fehérje hatásait. Az első csoport egereinek génjeit úgy változtatták meg, hogy sokkal több TTR-t termeljenek, mint normális társaik. A másik csoportban kiütötték a TTR termeléséért felelős gént, így ezekből az állatokból teljes egészében hiányzott a fehérje.

Az eredmények érdekesek: a nagy mennyiségű TTR-t termelő egerek jobban teljesítettek a mentális képességeket mérő teszteken, és a szövettani vizsgálatok alapján is megállapították, hogy az Alzheimer-kór kevésbé súlyos formában alakult ki esetükben. A TTR-hiányos állatoknál már jóval fiatalabb életkorban (9-10 hónapos kor helyett 5 hónapos korban) megjelentek a betegségre jellemző amiloid lerakódások, és az Alzheimer-kór sokkal súlyosabb formája jelentkezett náluk. Ha mesterségesen pótolták a hiányzó TTR-t, javultak a betegség tünetei.

Ha az emberi agyban is hasonlóképp viselkedik a TTR, akár teljesen új terápiás módszerek fejleszthetők ki, sőt, talán az Alzheimer-kór megelőzése is lehetővé válik. A kutatók azt gyanítják, hogy a TTR termelése az idősebb korosztályban fokozatosan csökken, és talán ez is hozzájárul a betegség kialakulásához. A fehérje pótlásával megoldhatóvá válhat a probléma.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra