Ezért igyunk forró italt a kánikulában

Kánikula idején szinte mindenki jeges italokat kortyol, pedig meglepő módon a forró sokkal jobban hűsít, mint a hideg. Cikkünkből kiderül, miért.

A test forrón szereti

Az átlagos - szájban mért - fiziológiás testhőmérséklet 36,8 Celsius-fok. Ez persze a nap folyamán ingadozik: reggel 6 órakor mérhető a legalacsonyabb, és délután 4 és 6 óra között a legmagasabb hőmérséklet , de ezek a fenti fiziológiás hőmérséklet határain belül mozognak. Ha a szervezet érzékeli, hogy a testhő elkezdi túllépni az alapértéket, verejtékezéssel védekezik a túlmelegedés ellen: az izzadság párologni kezd, ezzel pedig hőt von el a szervezettől.

Ha le akarunk hűlni a melegben, ne hideg folyadékot igyunk
Ha le akarunk hűlni a melegben, ne hideg folyadékot igyunk. Fotó: 123rf

A szervezetünkben sok minden figyelmeztetheti az agyat, ha sürgős hűtésre van szükség, ilyenek például a szájban és a gyomorban is megtalálható TRPV 1 receptorok - ezek azonnal jelzik a potenciálisan káros hőmérsékleti értékeket. Ha tehát forró italt iszunk, a receptorok aktiválódnak, az agy pedig beindítja az izzadást - és bár az első kortyok után kimelegszünk, időközben verejtékezni is kezdünk, amivel a szervezet jelentősen visszamérsékli a testhőt, vagyis végeredményben a meleg folyadéktól fogunk lehűlni.

Egy 2012-ben készült tanulmány eredménye is ezt támasztja alá: Ollie Jay, az Ottawai Egyetem kutatója arra jutott, hogy "noha a forró folyadék hőmérséklete magasabb, mint a testé, a megnövekedett, mesterségesen kiváltott verejtékezés képes kompenzálni, vagy akár túl is szárnyalni a különbséget; az izzadással ugyanis több hőtől szabadulunk meg, mint amennyivel megemelkedett a testhőmérsékletünk a meleg folyadék hatására".

Mit együnk a hőségben? Azt már tudjuk, hogy mit igyunk, ha melegünk van, de mi a helyzet az evéssel? Ha napközben jóval több van harminc foknál, az embernek semmi kedve a konyhában, a tűzhely mellett állni és órákig főzőcskézni - gyakran még enni sem. Cikkünkből kiderül, mit érdemes falatozni ilyenkor. Részletek itt !

A hideg jólesik, de nem használ

A forróval ellentétben a hűvös innivalótól nem emelkedik meg a testhő. A TRPV 1 receptorok nem jeleznek az agynak, így a hűtés sem indul meg, sőt: a bőrfelszínen lévő hajszálerek összeszűkülnek, csökken a párologtatás. Ezen logika mentén kijelenthetjük, hogy a hideg italok csak rövid ideig tartó enyhülést hozhatnak, hosszú távon nem használnak, hiszen csak annyit fogunk érezni, hogy hiába ittunk meg például egy pohár hűtött sört , ugyanolyan melegünk van, mint előtte.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra