Ezért érezzük magunkat jobban nyáron!

Cambridge-i kutatók egy új vizsgálatban azt találták, hogy az immunválaszaink erőssége évszakonként változik. Ez megmagyarázhatja, miért küzdünk többféle betegséggel a téli időszakban. A kutatás eredményeiről a The Telegraph számolt be.

Télen sokkal valószínűbb, hogy elkapjuk a különböző betegségeket, mint nyáron. Ez pedig azért lehet, mert a szervezetünk védelmét szolgáló immunrendszer nyáron erősebb, mint télen. Ez derült ki a cambridge-i egyetem kutatásából, amelyben 23 ezer-féle, a Föld különböző pontjain élő férfiaktól és nőktől származó gént vizsgáltak meg.

A tesztelt gének eltérően működtek a különböző évszakokban. Például az a gén, amely a fertőzések visszaszorításáért felelős, aktívabban működik nyáron, mint télen. De nem csak a fertőzésekre vagyunk fogékonyabbak télen: sok más betegség - például a agyvérzés is - sokkal elterjedtebb télen, mint nyáron.

A fiatalok alkoholfogyasztási szokásait befolyásolja, hogy gyakran meg sem érzik, hogy mennyit isznak, kevésbé lesznek másnaposak és a következményeket sem gondolják olyan súlyosnak. A valóság azonban az, hogy az alkoholizálás tönkreteszi a fiatalok immunrendszerét. A részletekért kattintson!

A mostani vizsgálat az első, amely magyarázatul szolgálhat az egészség évszakonkénti eltéréseire: a gének vizsgálatából ugyanis az derült ki, hogy az immunrendszer másképp működik a téli, mint a nyári időszakban . Ez azt is megmagyarázza, hogy télen miért szenvednek többen olyan állapotoktól, mint a cukorbetegség, az ízületi gyulladás vagy a szívbetegség, és összességében miért egészségesebbek az emberek nyáron.

Sok génünk aktivitása tér el évszakonként, így más a vérünk és a zsírszöveteink összetétele is télen és nyáron. Azt, hogy mi áll ezeknek a mechanizmusoknak a hátterében, egyelőre nem tudják a kutatók. Ha azonban arra is rájönnek, gyógyíthatóakká, kezelhetőekké, illetve megelőzhetőekké válhatnak bizonyos betegségek. A kutatók sejtései szerint az immunrendszer működésének szezonális különbségeit környezeti tényezők okozhatják, mint például a napsütéses órák száma, illetve az átlagos hőmérséklet.

Immunrendszerünk erősebb nyáron, ezért érezzük jobban magunkat

A vizsgált gének mintegy negyede viselkedett különbözőképpen a különböző évszakokban - függetlenül attól, hogy a gén tulajdonosa az északi vagy déli féltekén élt-e, illetve, hogy pontosan mennyire délre, illetve északra. A vizsgálatban többek között Nagy Britanniából, az USA-ból, Ausztráliából, Izlandról és Gambiából származó gének működését figyelték meg.

A szervezetünk belső órájának, amit bioritmusnak is nevezünk, működése részben a napos és a sötét órák számától függ. Megfigyelhető, hogy azoknak az embereknek, akiknek a munkaideje nem alkalmazkodik a természetes bioritmushoz (például éjszaka dolgoznak és nappal alszanak), rosszabb az egészségi állapotuk. Tudjuk, hogy az emberi szervezet adaptálódik a környezethez: az immunrendszer működésének szezonális változásai éppoly jellemzőek az egyenlítő környékén élőkre, mint a sarkkörök környékén élőkre.

A cikk a http://www.telegraph.co.uk anyaga alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra