Evőeszköz, amellyel kevesebbet fogunk enni

Kutatók szerint az elfogyasztott étel mennyiségét viszonylag egyszerűen szabályozhatjuk: nagyobb villa használatával.

Számtalan kutatás foglalkozott már az élelmiszeradagokkal és ezek hatásaival az élelmiszer-bevitelre, Arul és Himanshu Mishra, valamint Tamara Masters kutatók azonban most arra összpontosítottak, milyen hatást gyakorol az elfogyasztott mennyiségre a falatok mérete.

Kísérletükben egy amerikai olasz étteremben kétféle villát használtak. Az egyikre a szokásosnál 20 százalékkal több, a másikra pedig 20 százalékkal kevesebb étel fért. Két ebéd és két vacsora időtartamára az étteremben csak nagy villát illetve csak kis villát használtak. A kutatók közben felszolgálás előtt megmérték a felszolgált adagokat. Étkezés után mindegyik tányért megmérték, és az eredmények alapján az derült ki, hogy a nagyobb villával étkezők kevesebbet ettek, mint azok, akik a kisebb villát használták.

A nagy villa, kevesebb elfogyasztott étel elmélet azonban csak éttermi környezetben működött. Laboratóriumi körülmények között az alanyok a nagyobb villával valójában több ételt fogyasztottak. A Journal of Consumer Research szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint más-más motiváció figyelhető meg, amikor az emberek étteremben illetve laborban étkeznek.

Az étteremben étkezők úgy érezték, hogy a kis villával nem haladnak előre céljuk, vagyis éhségük csillapítása felé, ezért többet ettek a tányéron lévő ételből, mint a nagy villás csoport tagjai. A kutatók szerint a nagymamák azt tanácsolják, hogy kis falatokat együnk, ugyanakkor azt is javasolják, hogy alaposan rágjuk meg az ételt, hogy a szervezetünknek elegendő ideje legyen arra, hogy megérezze a jóllakottságot. Figyelembe véve a mai emberek rohanó életmódját és az éttermi étkezés terjedését, ha nem rágunk hosszabb ideig, akkor a nagyobb villával étkezés nagy segítséget jelenthet a túlevés megfékezése szempontjából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra