Évekbe telt, mire kiderült a rejtélyes betegség oka

Több mint egy évtizeden át tartott az a genetikai nyomozás, amely során egy nemzetközi kutatócsoport, magyar kutatók vezetésével megtalálta egy család férfitagjait három generáció óta sújtó kórkép eredetét.

Az izgalmas felfedezés részleteiről Tory Kálmán, az MTA-SE Lendület Nephrogenetikai Kutatócsoport vezetője beszélt az Inforádióban . Mint elmondta, 2007-ben kereste meg egy vesebetegségekkel foglalkozó kollégája, miután egy olyan kislányt kezelt, akinek a betegségét nem sikerült megfeleltetni egy ismert kórképpel sem. A kolléga azt remélte, közösen talán sikerülhet meghatározni a betegség okát.

A nyomozás lépésről lépésre

Mindenki az apjára hasonlít jobban Lehet, hogy bizonyos vonásaink vagy gesztusaink az édesanyánkat idézik, de valójában minden ember az apjára hasonlít jobban, legalábbis genetikai szempontból. Az apai DNS-ből ugyanis sokkal többet használunk fel - derítette ki egy kutatás. Részletek itt .

A család utolsó három generációjában több fiúnál is kialakult egy nagyon súlyos betegség, amibe életük első éveiben bele is haltak. A szakemberek ez alapján arra jutottak, hogy egy olyan betegségről lehet szó - miután a fiú gyermekek esetében sokkal súlyosabb, mint a lányokéban -, aminek X-kromoszómán kell öröklődnie. Következő lépésként meghatározták, ezen kromoszómának mely régiójában kell lennie a betegségéért felelős génnek, majd megállapították az érintett régióban található gének nukleotidsorrendjét, tehát a DNS pontos összetételét. Akkor tudták azonosítani a betegségért felelős eltérést, amikor megtalálták a hibát, amely három generációval korábban alakult ki.

Évekig kutattak a szakemberek, mire kiderült a rejtélyes betegség oka.
Évekig kutattak a szakemberek, mire kiderült a rejtélyes betegség oka. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Tory Kálmán szerint azt is meg kellett érteniük, hogy az a gén, amely korábban egy teljesen más betegségben volt ismert kórokként, miként idézhet elő egy egészen eltérő, vesebetegséggel járó kórképet. Ehhez fontos volt a gén által kódolt fehérje szerkezetének vizsgálata, amely során kiderült, hogy a nyálkahártya-, bőr- és körömeltérésekkel járó betegség, amit eddig ezen génhez kapcsoltan ismertek, a fehérje egy teljesen más régióját érinti.

A feltárt új eltérés azonban egy teljesen más mechanizmusért felelős, ami a fehérje átíródáshoz szükséges molekuláknak, az RNS-nek a módosítását érinti. A további vizsgálatokhoz szükség volt egy zebrahalmodellre, amely segítségével megállapították, hogy a szerkezeti hipotézisnek megfelelően a génben talált variáns az RNS-módosítást befolyásolja, és nem érinti a fehérje korábban ismert funkcióját.

Több vizsgálatot külföldön végeztek el

Egyébként számos vizsgálatot nem Magyarországon, hanem külföldön, így például Párizsban vagy Kölnben végeztek el a genetikai nyomozás során. Azt a nagyszülői generációban kialakuló, DNS-építőelemben lévő cserét, ami a betegséget okozza, viszont már itthon találták meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra