Emberkísérlet a nálunk is tesztelt 5G?

Világszerte, így Magyarországon is tesztelik az 5G hálózatot, ami minden eddiginél gyorsabb adatátviteli sebességet ígér, kritikusai szerint viszont egészségügyi kockázatokat is rejt.

Magyarországon is kísérleteznek az 5G hálózat bevezetésével, néhány hazai városban (például Zalaegerszegen és Kecskeméten) már hónapok óta vizsgálják a telekommunikációs rendszer hatékonyságát. A hálózat működésével kapcsolatban technikai aggályok nem léptek fel, a tesztüzem minden eddiginél gyorsabb, és stabilan működő elérést ígér.

Okostelefonnal műtött egy orvos A világon első ízben hajtottak végre műtétet új generációs 5G mobiltelefon segítségével: egy spanyol orvos a Mobil Világkongresszus barcelonai helyszínéről irányította a beavatkozást. Kattintson a részletekért!

Az 5G az ötödik generációs mobilhálózat rövidítése, ami az eddigi rendszernél közel tízszer nagyobb adatátviteli sebességet és jelentősen rövidebb válaszidőt biztosít a felhasználóknak. Nagy előnye továbbá, hogy jóval több eszközzel képes kommunikálni, így az eddig minta szintjén működő okosvárosok terjedéséhez is hozzájárulhat. A legnagyobb ipari szereplők már most a következő mobilos forradalomról beszélnek, amely technológiai innovációk egész sorát indíthatja útjára a könnyűipartól az oktatáson át az egészségügyig. Viszont már a hálózat korai bejelentésekor szárnyra kaptak olyan hírek, hogy a mikrohullámú adóállomások súlyosan károsíthatják az egészségünket. Már közel százezren írták alá azt a nemzetközi petíciót , amely szerint komoly kutatási eredmények nélkül az 5G bevezetése emberkísérletnek minősül, ami a nemzetközi jog értelmében is súlyos bűncselekmény.

Veszélyes az 5G?

Az egyik elsődleges félelem a hálózattal kapcsolatban, hogy az eddig használtaknál magasabb frekvencián működik, amelynek az egészségre gyakorolt hatásai még nincsenek kellően letisztázva. Ráadásul ezek a hullámok rosszabbul is terjednek, ami miatt több adótornyot kell telepíteni a teljes lefedettség biztosításához, így a sugárzás is több helyről érheti a lakosokat. Ezek miatt is követelik sokan a tesztek elhalasztását addig, amíg iparágtól független szakemberek nem tudják egyértelmű kutatási eredményekkel alátámasztani, hogy a hálózat semmilyen komoly egészségügyi kockázattal nem jár.

Az 5G minden eddiginél gyorsabb adatátvitelt ígér, de nem veszélyes ez? Fotó: 123rf
Az 5G minden eddiginél gyorsabb adatátvitelt ígér. Fotó: 123rf

Az fő probléma az 5G hálózat hatásait illetően, hogy az emberi szervezetre gyakorolt hatását pontosan senki sem ismeri - nyilatkozta az Euronews újságírójának Dariusz Leszczynski, a Helsinki Egyetem adjunktus professzora. A molekuláris biológia szakértőjeként aggályosnak tartja, hogy az 5G-t főként csak a sugárzás valóban alacsony mértéke alapján tartják biztonságosnak, orvosbiológiai kutatásokat pedig nem végeztek a témában. Mint mondta, ezek a magas frekvenciájú sugarak ugyan csak néhány milliméterrel hatolnak be a testbe, a bőrünk érintettsége miatt akár az immunrendszerünk működésére is hatással lehetnek. Hozzátette azonban: bár nincsen semmilyen konkrét bizonyíték, ami arra utalna, hogy az 5G káros az egészségre, érdemes lenne a kérdést több oldalról is megvizsgálni, mielőtt a szolgáltatók világszerte átállnának az új hálózatra. A Brémai Egyetem professzora, Dr. Alexander Lerchl viszont azt nyilatkozta a lapnak: a rádióhullám hatásairól több kutatást is végeztek már, egyik sem szolgált azonban elegendő bizonyítékkal az egészségkárosító hatást illetően.

Mennyire sugárzó a telefon?

A sugárzás káros hatásaitól való félelem mindenesetre nem új keletű, és rendszeresen terítékre kerül bizonyos technológiák megjelenésekor. Mióta a mobiltelefonok ennyire elterjedtek világszerte, több kutatást is végeztek az egészségünkre gyakorolt hatásukról. Ezek túlnyomó többsége nem talált bizonyítékot rá, hogy a telefonok rendeltetésszerű használata bármilyen igazolt egészségkárosító hatással járna. Egy közelmúltban végzett vizsgálat ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy vidéken nagyobb a telefonok által kibocsátott sugárzás, mint a városban. Mivel vidéken sokkal távolabb vannak az adók, így a mobiltelefonoknak ott sokkal nagyobb energiával kell sugározniuk, hogy "elérjék" a legközelebbi antennát.

A sugárdózis hatásaival kapcsolatban nincs tudományos konszenzus, a német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal mindenesetre közzétette a legnagyobb sugárzást kibocsátó telefonok listáját is. Bár a forgalomban lévő telefonok egyike sem lépi át a megengedett határértéket, mégis óriási, akár tízszeres különbség is lehet két készülék között.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja szerint az egészségügyi határértéken belüli sugárzás semmilyen módon nem károsítja az emberi szervezetet. Ezt a határértéket pedig a szervezet adatai szerint sem a mobiltelefonok, sem pedig az ötödik generációs mobiltechnológia nem lépi át.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A napközben átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra