Egyre tovább élünk

Az élet rövid - tartja a jól ismert mondás. Mindazonáltal a fejlett világban várható élettartam bő kétszerese vadászó-gyűjtögető őseinkének.

A korai halálozás csökkenése a múlt századra tehető. Azonban az emberi élettartam növekedése napjainkban is zajló folyamat. A legutóbbi száma arról értekezik, hogy vajon meddig lehet kitolni a határt. Az öregedési folyamat során számos új genetikai mutáció halmozódik fel, melyek végül az egyén halálához vezethetnek.

Oskar Burger és a Max Planck Intézet (Németország) munkatársai nyugati világ halálozási adatait hasonlították össze az őskorban élő, vadászó-gyűjtögető életmódot folytató emberével. Kimutatták, hogy a kettő közötti különbség kézzelfogható, meghaladja az ősember és a vadon élő emberszabású majmok között tapasztalt mortalitási arányt.

Például az ősember esetén a mai Japánhoz, vagy Svédországhoz képest mintegy 100-szoros volt annak valószínűsége, hogy valaki 15 éves kora előtt meghal. Egy vadászó-gyűjtögető ember várható élettartama 30 év volt - szemben a mai japánok 72 évével.

A nagy ugrás 1900-ban következett be. Ennek a hátterében a tiszta víz elérhetősége, a jobb lakhely, továbbá az élelem és gyógyszerek hozzáférhetőségének elterjedése volt. Mindazonáltal nem egyszerű annak eldöntése, mely faktor gyakorolta a legkedvezőbb hatást a túlélésre. Egy elmélet szerint a mutációk is belénk vannak kódolva, és azt hivatottak meggátolni, hogy túl soká éljünk. Ezt azonban a kutatók cáfolni igyekeznek, hisz a mortalitási adatok javulása anélkül ment végbe, hogy megváltozott volna genetikai kód. Mindenesetre érdemes eljátszani a gondolattal, mi lenne, ha továbbra is oly mértékben javulna az emberi élettartam, mint az az elmúlt két évszázadban történt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra