Egy hormon miatt leszünk alkoholisták, de lesz gyógyszer ellene

A Scripps Kutatóintézet állatkísérletekkel bizonyította, hogy a speciális stresszhormon, a kortikotróp serkentő faktor (CRF) kulcsfontosságú az alkoholizmus kialakulása szempontjából. Ez az alkoholizmust gyógyító gyógyszerek fejlesztéséhet vezethet.

A Biological Psychiatry című újságban megjelenő írás több mint hat év munkáját öleli fel. A vezető kutató, Marisa Roberto docens szerint az eredmény fontos lépés annak megértésében, hogyan alakul át a normál agy alkoholfüggővé.

A CRF alkoholfüggőséget okozó centrális hatása mellett leírták, hogy patkányokban gátolni lehetett a hormon működését, ami enyhítette az alkoholfüggőség tüneteit. A jelen tanulmány három CRF-antagonistán (specifikus gátlószeren) kísérletezett, melyek közül mindegyik hatásosnak bizonyult.

Az alkoholizmus társadalmunk súlyos, nagy pénz felölelő népegészségi problémája, mely rombolja a családokat, az egyéneket, ráadásul a közlekedési balesetek egy részét is ittas emberek okozzák. "Tanulmányunk rámutat arra, hogy nem az élvezet miatt iszunk, hanem azért, hogy levezessük a feszültséget, és tompítsuk a stresszt" - teszi hozzá Roberto.

A CRF egy természetes anyag, mely meghatározza a szervezet stresszre adott válaszát. Eredetileg az agy hipotalamikus részében írták le, azonban később bizonyították, hogy más területek is érintettek. A hormon serkenti a kortikotropin, és más anyagok elválasztását, melyek következtében nyugtalanság alakul ki, ami alkoholfogyasztással, később alkoholfüggőséggel társul.

A kutatók kimutatták, hogy a CRF az agyi idegsejtek gátló jeleit erősíti, hasonlóan az alkoholhoz. Ezután a CRF 3 különböző antagonistáját próbálták ki úgy, hogy 23 napig az állatok agyának alkoholfüggőségért felelős régiójába oltották. Ennek hatására a korábban alkoholfüggő egyedek a kontroll ('naiv') egyedekhez hasonlóan viselkedtek, csak mérsékelt mennyiségben fogyasztottak.

Meglepetésre nem csökkent a gátlószer hatásfoka, sőt inkább fokozódott, ami jó előjel a jövendőbeli ismételt klinikai alkalmazhatóság szempontjából.

Sejtélettani változást tekintve a CRF antagonistái csökkentették az idegsejtek gátló jelét, ezzel ellensúlyozva az alkohol hatását.

Roberto megjegyzi, hogy munkájuk kapcsolatot teremthet a stresszes viselkedés, emocionális rendellenességek, illetve az alkoholizmus kialakulása között.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

A frontális felhőzet szakadozik, a gyenge csapadéksáv feloszlik. Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra