Baj van az agresszív tinédzserek agyában?

Biológiai magyarázata van a serdülők harcias viselkedésének: a kutatók szerint bizonyos agyterületek nagyobb mérete felelős az agresszió kialakulásáért - jelent meg a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben.

Jó hír a szülőknek, hogy a családi viszályok oka egyszerűen az agy méretének megnövekedése, ám egyelőre még az ausztrál kutatók sem tudják biztosan, hogy az agynövekedés az agresszió következménye, vagy éppen kiváltója. Ami biztos, hogy ha az érzelmek kontrollálásáért felelős agyterületek megnagyobbodtak, a szülőkkel folytatott viták, veszekedések hosszabbak és a fiatalok agresszívebben viselkednek közben.

Dr. Nicholas Allen egyetemi docens (Melbourne-i Egyetem Orygen Kutatóközpont) vezette azt az egyedülálló vizsgálatot, melynek során 137 11-14 év közötti ausztrál fiatalt ültettek le egyik szülőjükkel egy-egy problémás kérdést megbeszélni. Rendszerint valamilyen családot érintő provokatív kérdéssel indították a beszélgetést, melyet videóra rögzítettek a későbbi elemzés érdekében. Figyelték a nyelvi és érzelmi megnyilvánulásokat. A beszélgetés után mágneses rezonanciás technikával készült felvételeket (MRI) készítettek a fiatalok agyáról. Megállapították, hogy a nagyobb amygdalával (érzelmek szabályozásáért felelős agyterület) rendelkező serdülők hosszabb ideig vitatkoztak, és közben agresszívebben viselkedtek. Nem fizikai agresszióról van szó: az ilyen gyerekek többet okoskodtak, és barátságtalanabbak voltak szüleikkel szemben.

A fiúk esetében még egy meglepő eredményre felfigyeltek. Ha az elülső cingulum, valamint az orbitofrontális kéreg (két bal agyféltekei régió) mérete nem jellegzetes módon aszimmetrikus volt, a fiúk agresszívebbek, illetve szorongóbbak és elégedetlenebbek voltak, amit szaknyelven összefoglalva diszfóriának neveznek. Ezt azonban lányokban nem sikerült kimutatni, valószínűleg annak köszönhetően, hogy az agyterületek mérete közti nagyobb eltérések inkább a fiúkra jellemzők. Dr. Allen szerint azonban még számos kérdés nyitva maradt a témában, hiszen fel kell deríteni, hogy pontosan hogyan hat egymásra a környezet és a biológia, hiszen úgy tűnik, az összefüggés nem egyirányú.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Északnyugat felől lassan tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, hajnaltájt már csak a keleti területeken lehet kevés a felhő. Kisebb eső, zápor helyenként fordulhat elő a Dunántúlon. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +7 fok között valószínű, de a hidegre hajlamos, kevésbé felhős helyeken, kiemelten a Nyírségben gyenge fagy is lehet. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra