Az óvatosakat jobban fenyegeti a Parkinson-kór

Egy új kutatás azt mutatja, hogy bizonyos személyiségjegyek a Parkinson-kór magasabb kockázatával hozhatók összefüggésbe.

Az eredmények arra utalnak, hogy a Parkinson-kóros betegek nagyobb valószínűséggel óvatosak, és hajlamosak kerülni a kockázatot. Ráadásul a kockázatkerülés a betegek egész életére jellemző személyiségjegy volt, a tünetek jelentkezését megelőző legalább 30 évre visszamenőleg: a Parkinson-kóros betegek saját bevallásuk szerint ritkán végeztek kockázatos vagy izgalmas tevékenységeket, például nem gyakran hullámvasutaztak vagy hajtottak gyorsan. A mostani tanulmány mellett egyre több kutatás utal arra, hogy a Parkinson-kór nagyobb valószínűséggel sújtja a szigorúbb, óvatosabb személyiségű embereket.

A kutatást vezető Kelly Sullivan, a Dél-Kaliforniai Egyetem neurológusa szerint az is elképzelhető, hogy amit személyiségjegynek hiszünk, az valójában a Parkinson-kór korai megnyilvánulása valakiben. E feltételezés megerősítéséhez azonban még sok kutatásra lesz szükség.

A tanulmányhoz Sullivan és munkatársai 89 Parkinson-kóros beteget és 99 egészséges személyt kérdeztek meg arról, végeztek-e bizonyos tevékenységeket, például hullámvasutaztak-e, kockáztattak-e gyorshajtást, vagy bekapcsolták-e a biztonsági övet 35 éves koruk előtt. Ezután olyan kérdéseket is feltettek, amelyekkel jelenlegi személyiségüket térképezték fel. Az eredmények azt mutatták, hogy a Parkinson-kóros alanyok a neurózis és az ártalomkerülés magasabb szintjével rendelkeztek, mint az egészséges résztvevők.

Az izomműködéshez a dopamin nevű agyi vegyület szükséges, a Parkinson-kóros betegekben viszont a dopamintermelő agysejtek pusztulni kezdenek. Ez a sejtpusztulás vezet a betegségre jellemző remegéshez, valamint mozgás és koordinációs képtelenséghez.

A dopaminszint azonban a személyiséget is befolyásolhatja. Ez az anyag felelős a jutalom és az öröm érzéseinek jelzéséért. Ha valami különleges tevékenységet folytatunk, például ejtőernyővel kiugrunk egy repülőgépből, ez adja a jutalom érzését. Sullivan szerint ha valaki a dopamin alacsonyabb szintjével rendelkezik, kisebb a valószínűsége, hogy megtapasztalja ezt a idegi-kémiai jutalmat, és azt mondja: "Ez fantasztikus, csináljuk meg újra!"

Bár a Parkinson-kór tünetei általában csak akkor jelentkeznek, amikor a dopamintermelő agysejtek már közel 70 százaléka elpusztult, elképzelhető, hogy e sejtek pusztulása a diagnózis előtt már hosszú ideje folyamatban volt. Sullivan ugyanakkor hangsúlyozta, hogy további kutatásokra lesz szükség e folyamat időtartamának azonosításához, illetve annak meghatározásához, vajon a Parkinson-kóros betegekben a fiatal korban jellemző kockázatkerülő viselkedés lehet-e a betegség korai megnyilvánulása.

Sullivan eredményeit az Amerikai Neurológus Akadémia New Orleans-i konferenciáján tette közzé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra