Az orvosok átérzik a betegek fájdalmát

A legfrissebb kutatás szerint a jó orvos valóban együtt érez betegével: és ezt fizikai szinten is ki lehet mutatni. Gondoltunk már arra, hogy orvosunk annyira empatikus, hogy neki is fáj, ami nekünk?

A legfrissebb számában megjelent kutatásból kiderült, hogy amikor az orvos látja, hogy betege fájdalmat érez, az orvos agyának fájdalomközpontja is aktiválódik. Amikor pedig az orvos fájdalomcsillapító kezelést ad a betegnek, a kezelés következtében az orvos jutalomközpontjai is aktiválódnak.

"Az orvosok megjutalmazva érzik magukat, amikor mások megkönnyebbüléséért felelősek" - magyarázta a tanulmány szerzője, Karin Jensen. "Minél jobban át tudják érezni a beteg helyzetét, annál nagyobb jutalomról és szubjektív értékről számolnak be."

Jensen korábbi kutatásában azt is kimutatta, hogy a betegek jobban reagálnak a placebo kezelésekre, ha erős kötődést éreznek orvosuk iránt. Az azonban eddig nem volt világos, hogyan közvetítik ezt a hatást az orvos érzései. A rejtélyes összefüggés kiderítéséhez a kísérlet keretében 18 orvos vizsgálta meg két 25 éves "beteg" valamelyikét. A forgatókönyv szerint a két nőbeteg menstruációs görcsökről panaszkodott , amit az orvosok valósnak hittek.

Ezt követően Jensen funkcionális MR-vizsgálatnak betette alá az orvosokat, miközben ők álbetegeiket nézték, amint hő okozta fájdalomtól szenvednek. Az orvosokat egy részét arra kérték, hogy egy elektromos eszközzel csillapítsák betegük fájdalmát, a többieket pedig arra, hogy ne alkalmazzák a fájdalomcsillapítást. Az álbetegek erre úgy reagáltak, hogy vagy fájdalmas grimaszt vágtak, vagy semleges arckifejezéssel azt jelezték, hogy a fájdalom enyhült.

Amikor a betegek fájdalmat tapasztaltak, az orvosok agya aktiválódott. Amikor pedig az orvosok hitük szerint csillapították betegük fájdalmát, a placebo válaszért felelős agyi területek, valamint a jutalmazási központ aktiválódott az orvosok agyában. Minél jobban át tudták érezni a beteg helyzetét, annál jobban aktiválódtak az orvosok jutalmazási központjai, amikor csillapítani tudták a fájdalmat.

Jensen úgy véli, hogy az orvosok reakciója újabb réteget fedhet fel azok közül a komplex tényezők közül, amelyek a placebo válasz közvetítéséért felelősek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra