Az interszexualitás tünetei
Ritkán, de előfordul, hogy az ember magzati fejlődése során nem egyértelműen alakulnak ki a nemi jellegzetességek. Azaz a világra jövő gyermek neme nem lesz egyértelmű...
Csak később derül ki, mi a baba neme
Nőies férfiak: kromoszóma-rendellenesség az oka
A kissé nőies és mackós férfiak olykor egy különös kromoszóma-rendellenességgel küzdenek, amelyet meggyógyítani ugyan nem lehet, de az időben való felismerés és kezelés enyhítheti a hatásait. Ez a Klinefelter-szindróma.

Az interszexualitás előfordulása
Az interszexualitás diagnózisa
Ha a külső nemi szervek nem rendellenesek, a probléma nem feltétlenül derül ki gyerekkorban, hiszen az érintettek külsői jegyeiknek megfelelőn fejlődnek, külön tünetük nem feltétlenül lesz. A lányossá váló fiúknál a diagnózist az eltérések jelentkezésekor genetikai vizsgálattal állíthatják fel, ugyanúgy, mint azoknál a lányoknál, akiket amenstruációelmaradása miatt kezdenek el vizsgálni. Ilyenkor derülhet ki, hogy nincs méh és petefészek, a hüvely vakon végződik. Enyhébb esetekben gyakori, hogy a diagnózist úgy állítják fel, hogy meddőségi kivizsgáláson kiderül, hogy az érintett kromoszómaállománya nem megfelelő.
A diagnózis felállítása mindig többrétű, de fő eleme a kromoszómavizsgálat. Ha az ok a mellékvesekéreg-túltermelődésének zavara, akkor azt már a fizikális vizsgálat során is sejteni lehet. Ez esetben a hormonhatásokat a vérből lehet feltérképezni.
Az emberek egy kis része úgy érzi, hogy ellenkező nemű testbe van zárva, ami komoly pszichés nyomást eredményez. Ez az állapot nemi átalakító műtéttel feloldható. Részletek!
Annak kiderítése, hogy az érintetteknek pontosan milyen belső nemi szerveik vannak, hastükrözéssel, laparoszkópos vizsgálattal lehetséges. Így tisztázható, hogy méhszövet, hereszövet vagy petefészekszövet mutatható-e ki náluk. Van példa arra is, hogy a hereszövet a kismedencében, a hasüregben helyezkedik el, nem száll le, ilyenkor ezt is meg kell keresni.
Az interszexualitás okai és tünetei
Az interszexualitásnak több kiváltó oka lehet attól függően, hogy az érintettek fejlődésében hol történik eltérés. Elsőként például mindig az a meghatározó, hogy a fogantatáskor van-e valakinek Y-kromoszómája. Ha nincs, akkor alapesetben mindig a női szervek indulnak fejlődésnek, ahhoz ugyanis, hogy valakinek férfi szervei legyenek, szükséges az Y-kromoszóma. Ugyanakkor ahhoz, hogy rendellenesség történjen, már az Y-kromoszóma egy kis darabkája, régiója is elegendő. Ha ez bekerül a kromoszómaállományba, akkor az a belső nemi szervek fejlődését a férfi irányba indítja el akkor is, ha amúgy két X-kromoszómából áll a génkészlet. Ennek hatására nem petefészkek, hanem herék fejlődnek ki, nem méh, hanem prosztata, nem petevezeték, hanem a mellékherék elvezetője fejlődik ki.
A külső nemi szervek megléte szintén ezen a régión múlik. Ha tehát valakinek XX kromoszómakészlete van, de valamilyen mutáció miatt - ez szinte mindig a fogantatáskor keletkezik - megtalálható az Y-kromoszóma említett régiója is, akkor már csak emiatt is kialakulhat rendellenesség, és az összes nemi szerv férfi irányba fejlődhet. Ilyen esetben a rendellenességet csak genetikai vizsgálattal lehet kimutatni, amúgy nem észlelhető.
További információkért kattintson a Betegségek A-Z Interszexualitás szócikkére.
Fiús lányok, lányos fiúk
Miért vonják ki magukat először a férfiak a közös programból, bátoralanodnak el a rossz időtől, esnek kétségbe látszólag semmitől? Ez nem rájuk vall, inkább a nőkre. Vagy másról van szó? Hogyan neveljünk férfiakat?
Értékelje a cikket!