Algoritmus segít felismerni a koronavírust

Virtuális orvosként képes diagnosztizálni a mesterséges intelligencia (MI) az új koronavírus-fertőzés okozta COVID-19 betegséget a tüdőben.

A Nature Communications című tudományos folyóiratban ismertetett tanulmányukban a kutatók bemutatták, hogy létre lehet hozni egy olyan MI-algoritmust, amely mintegy 90 százalékos pontossággal azonosítja a tüdőgyulladást COVID-19-betegség esetében, mégpedig CT-vizsgálatok felvételei alapján. Így pontosan azonosítja a pozitív esetek 84 százalékát és a negatív esetek 93 százalékát.

Magyar kutatás: ezért annyira fertőző a koronavírus A Semmelweis Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz tartozó Nemzeti Biztonsági Laboratórium kutatóinak először sikerült az aktív, fertőzőképes koronavírus szerkezetét megvizsgálni - derült ki az egyetem közleményéből. Az eredmények révén sok fontos információt szereztek a szakemberek a veszélyes organizmusról. Kattintson a részletekért!

Pontosan azonosítja a koronavírus okozta megbetegedést

A CT-felvételek jobban segítik a diagnózis felállítását és a betegség követését, mint az RT-PCR-tesztek, ezeknél ugyanis magas a hamis negatív esetek aránya. A CT -felvételek készítését azonban nem mindig ajánlják a COVID-19 diagnosztikai eszközeként, mivel a betegség gyakran hasonlít az influenza okozta tüdőgyulladáshoz a felvételeken.

Az algoritmus nagy pontossággal felismeri a koronavírus okozta megbetegedést. Fotó: Getty Images
Az algoritmus nagy pontossággal felismeri a koronavírus okozta megbetegedést. Fotó: Getty Images

A Közép-floridai Egyetem kutatói részvételével készített algoritmus képes felülkerekedni ezen a problémán, pontosan azonosítva a COVID-19 eseteket, jól megkülönböztetve őket az influenzától - mondta Ulas Bagci, az egyetem számítástechnikai karának adjunktusa, az orvosokat segítő MI-algoritmusok fejlesztésének szakértője. "Bemutattuk, hogy a mélytanulás-technikára épülő MI hiteles és objektív eszközként szolgálhat az egészségügyi rendszerek és a betegek segítésében" - tette hozzá.

A kutatók 1280 kínai, japán és olasz beteg CT-felvételeivel készítették fel az algoritmust, hogy felismerje a kórt a tüdőben. A teszteléshez 1337 tüdőbeteg - köztük COVID-19 okozta, illetve nem koronavírus okozta tüdőgyulladásos, valamint tüdőrákos beteg - CT-felvételeit használták. Amikor egybevetették a számítógép diagnózisát az orvosok által megerősített diagnózissal, azt találták, hogy az algoritmus pontosan diagnosztizálta a COVID-19 tüdőgyulladást és megkülönböztette azt más betegségektől, különösen, ha a COVID-19-betegség korai stádiumba volt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra